Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak przebiega USG ręki?

Ręce jest jednym z głównych narzędzi człowieka. Jest to część ciała poddana nieustającej eksploatacji, dlatego też narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia.

Urazy ją dotykające mogą być wyjątkowo bolesne, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Dolegliwości mogą mieć różny charakter i pojawiają się w najróżniejszych sytuacjach, począwszy od wypadków, przez kontuzje sportowe, aż do zwyrodnień związanych z nienaturalnym ułożeniem rąk i wykonywaniem powtarzalnych czynności. Dowiedz się jak wygląda USG ręki i kiedy warto udać się na to padanie!

Kiedy wykonać USG ręki?

Badanie ultrasonograficzne ręki nie jest wpisane w standardową diagnostykę. Jest to jednak jedno z pierwszych badań obrazowych, tuż obok badania rentgenowskiego, które warto wykonać w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości. Wśród wskazań do wykonania ultrasonografii ręki wymienia się między innymi:

  • przebyty uraz;
  • długotrwałe dolegliwości bólowe;
  • zapalenia tkanek miękkich;
  • ograniczenie ruchliwości stawów;
  • występowanie nienaturalnych zgrubień.

Poprawnie wykonane badanie ultrasonograficzne umożliwia rzetelną ocenę nie tylko stawów, ale także ścięgien, więzadeł, wybranych nerwów, a także stanu błony maziowej. Pozwala to na postawienie trafnej diagnozy, a co za tym idzie na wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

USG ręki – jak przebiega badanie

Badanie ultrasonograficzne jest bezinwazyjne, bezbolesne oraz całkowicie bezpieczne. Można wykonywać je w każdym wieku, nawet u kobiet w ciąży czy małych dzieci. Lekarz wykonujący badanie nakłada na badany obszar żel sprzęgający, który zmniejsza tarcie i ułatwia przenikanie fal ultradźwiękowych przez tkanki. Następnie przykłada do ciała głowicę aparatu USG, które emituje fale ultradźwiękowe. Odbijają się one od poddanych badaniu tkanek i powracają do głowicy, skąd informacje przekazywane są do aparatu USG tworząc na ekranie monitora obraz. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut i wykonywany jest w czasie rzeczywistym, co oznacza, że pacjent otrzymuje wyniki tuż po jego wykonaniu.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]