Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Nieinwazyjne badania prenatalne

Badania prenatalne obejmują swoim zakresem bardzo szeroką gamę testów diagnostycznych, które mają wspomóc kobiety w ciąży na wielu płaszczyznach. Ich wykorzystanie pozwala na wczesne wykrycie patologii, które mogą pojawić się w okresie rozwoju płodu. Badania te dzielimy na nieinwazyjne oraz inwazyjne, które zaleca się po wykryciu niepokojących nieprawidłowości podczas wykonywania tych pierwszych.

Nieinwazyjne badania prenatalne to rozwiązanie w pełni bezpieczne i komfortowe zarówno dla młodej mamy jak i dla dziecka. Najpopularniejszym z nich jest badanie USG, które pozwala na dokonanie wizualnej oceny rozwoju anatomicznego płodu. Testy te znane są również jako badania prenatalne przesiewowe, a dzięki ich wykorzystaniu można ocenić ryzyko wystąpienia konkretnych zaburzeń u dziecka, przez co w razie potrzeby stanowią podstawę do przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań.

Poza badaniem USG płodu wśród nieinwazyjnych badań prenatalnych wymienić można także testy PAPP-A, test potrójny, test zintegrowany czy badania genetyczne płodu.

Kiedy najlepiej wykonać nieinwazyjne badania prenatalne?

Badania tego rodzaju wykonywane są podczas przebiegu każdej ciąży rutynowo. Na poszczególnych etapach ciąży badania prenatalne mają nieco inną specyfikę. Inny cel poszczególnych testów będzie przyświecał podczas badań w I trymestrze ciąży, a inny w II czy III. Powinny być one wykonywane w ściśle określonych okresach, co pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości najwcześniej jak to możliwe. Wiele badań prenatalnych wykonane przed lub po terminie, może uniemożliwić lekarzowi oszacowanie ryzyka wystąpienia wad genetycznych, gdyż wyniki mogą nie być już do końca wiarygodne.

Zobacz także:  Ciąża a farbowanie włosów - fakty i mity

Badanie ultrasonograficzne jako jedno z najważniejszych badań diagnostycznych w okresie ciąży, powinno być zasadniczo wykonane trzykrotnie – pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz w 19 – 23  i 28 – 32  tygodniu. Dzięki jego przeprowadzeniu, lekarz prowadzący może ocenić poszczególne układy – pokarmowy, krążenia, moczowy itd., ale i wykryć wady genetyczne.

Uzyskanie pogłębionych informacji na temat stanu zdrowia dziecka, może wpłynąć na szybszą diagnozę, szczególnie w przypadku pojawienia się uzasadnionego podejrzenia wystąpienia wad wrodzonych. Dzięki w porę przeprowadzonym badaniom nieinwazyjnym można bezpiecznie zadbać o prawidłowy przebieg ciąży i właściwą reakcję w razie zaobserwowania nieprawidłowości.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]