Jeszcze na początku pandemii, choroba COVID-19 wydawała się nam jedynie cięższym przeziębienie. Niestety, kolejne miesiące pokazały, że przebieg i skutki tej choroby są znacznie poważniejsze. Z obserwacji klinicystów wynika, że przeważająca większość rekonwalescentów skarży się na znaczne zmniejszenie jakości życia. Dotyczy to zarówno osób po hospitalizacji, jak i tych, u których przebieg COVID-19 był dość łagodny. Negatywne dolegliwości zdrowotne, czyli zespół pocovidowy, może utrzymywać się nawet kilka miesięcy po przechorowaniu infekcji. W takim przypadku warto skorzystać z metod rehabilitacyjnych, które przyspieszą powrót do pełni zdrowia.
Czym jest zespół pocovidowy?
Zespół pocovidowy nie jest oficjalną jednostką chorobową, jednak lekarze i naukowcy bacznie przyglądają się temu zjawisku. W zakres zespołu wchodzą różne dolegliwości, dotyczące niemal każdego układu organizmu. Ozdrowieńcy w najbliższych tygodniach po chorobie najczęściej skarżą się na:
- upośledzenie funkcji poznawczych, w tym zaburzenia pamięci i koncentracji;
- zaburzenia snu i przewlekłe zmęczenie;
- bóle i zawroty głowy;
- bóle stawów i mięśni;
- utratę zmysłu smaku lub zapachu;
- dolegliwości trawienne, takie jak biegunki, nudności czy zaburzenia apetytu;
- duszność i kaszel.
Jak szybko wrócić do zdrowia po przebytym zakażeniu SARS-CoV-2?
Przebyłeś chorobę kilka tygodni temu, jednak wciąż brak Ci sił by wrócić do pracy, sportu lub codziennych aktywności? Nie musisz czekać, aż złe samopoczucie przejdzie samo! W przypadku wystąpienia zespołu pocovidowego warto sięgnąć po kompleksową rehabilitację, która wspomoże powrót do pełni sił.
Przed rozpoczęciem rehabilitacji warto wykonać podstawowe badania oceniające ogólny stan zdrowia rekonwalescenta. Specjaliści zalecają wykonanie morfologii krwi (wraz z OB i CRP), zdjęcia RTG klatki piersiowej oraz badanie EKG.
Na podstawie otrzymanych wyników, a także możliwości fizycznych pacjenta, rehabilitant dobiera indywidualny plan rehabilitacji. Do najczęściej wykorzystywanych metod rehabilitacji po COVID-19 zalicza się między innymi:
- terapię manualną;
- terapię osteopatyczną;;
- trening oddechowy;
- tlenoterapię hiperbaryczną;
- trening funkcjonalny;
- inhalacje;
- masaż;
- techniki relaksacyjne.
Artykuł powstał przy współpracy z Fimedica.