Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Rodzaje protez zębowych

Częściowe lub całkowite ubytki w uzębieniu to spory problem, zarówno pod względem zdrowia jamy ustnej, jak i o charakterze estetycznym. Rozwiązaniem tej sytuacji jest proteza zębowa. Jej zadaniem jest nie tylko przywrócenie pełnej funkcjonalności narządu żucia, ale również poprawa ogólnego komfortu życia i wyeliminowanie ryzyka zaniku kości. Szybki rozwój protetyki sprawił, że obecne uzupełnienia są bardzo wysokiej jakości, a organizm jest w stanie szybko się do nich przyzwyczaić. Z jakimi rodzajami protez zębowych możemy się spotkać?

Protezy ruchome – całkowite

Tego typu uzupełnienia protetyczne stosuje się w przypadku całkowitej utraty uzębienia, wyłącznie w ciągu dnia. Proteza zębowa jest zdejmowana na noc i dokładnie czyszczona. Jej utrzymywanie się w jamie ustnej jest możliwe dzięki tzw. przyleganiu adhezyjnemu, czyli w wyniku pojawienia się śliny między szczęką a uzupełnieniem. Niestety to rozwiązanie ma sporo wad. Minusem jest przede wszystkim długi czas adaptacji, uzależniony od tego na ile dobrze lekarz dopasował protezę i z jakich materiałów została wykonana. Pacjenci muszą zatem przyzwyczaić się do jej obecności. Niestety z biegiem czasu, uzupełnienie staje się coraz bardziej luźne, a jego utrzymanie w jamie ustnej, coraz trudniejsze.

Protezy stałe – całkowite

Innym rozwiązaniem w przypadku bezzębia jest stałe uzupełnienie protetyczne. Opiera się ono na implantach zębowych, które zastępują korzeń zęba. Następnie umieszcza się na nich protezę. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest stabilne trzymanie się w ustach. Pacjenci nie muszą obawiać się sytuacji, w której uzupełnienia nagle wysunie się z jamy ustnej, np. z powodu nagłego kichnięcia. Co więcej, taka proteza zębowa jest bardzo komfortowa w użytkowaniu, nie wymaga stosowania kleju do protez i w 100% zapobiega zanikowi kości.

Zobacz także:  Jak wybrać dobrego dentystę?

Protezy częściowe

W przypadku osób, które mają pojedyncze ubytki, stosuje się częściowe uzupełnienia protetyczne. Niektóre protezy są mocowane za pomocą metalowych zawiasów lub klamer, jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z widocznością tych elementów. Obecnie najbardziej popularnym sposobem wypełniania pojedynczych ubytków są implanty. Podobnie jak w przypadku protez stałych całkowitych, w kość zęba wszczepia się tytanową śrubę, a na niej osadza koronę. Zabieg zapewnia nie tylko świetne efekty estetyczne i oczywiście praktyczne, ale jest również całkowicie bezbolesny.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Mój Stomatolog – proteza zębowa Poznań.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]