Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Bolące pięty – przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyną bolących pięt jest stan zapalny.To z kolei może być spowodowane różnymi czynnikami. Najczęściej bolące pięty występują w wyniku zapalenia spowodowanego urazem struktur piętowych: mechanicznym uszkodzeniem kości piętowej, ścięgien, kaletek lub więzadeł. Z tego powodu mogą rozwinąć się patologie, którym towarzyszy zespół bólowy: pęknięcia kości piętowej, stłuczenia, zwichnięcia więzadeł stawu skokowego i ścięgna Achillesa, ostrogi piętowe i zapalenie kaletki.

Bolące pięty – przyczyny

Stopa pełni funkcję wspierającą i amortyzującą dla całego ciała, gdyż podczas ruchu to na stopach wywierane jest największe obciążenie. Gdy obciążenie nagle wzrasta, mięśnie stopy nie mają czasu na tak szybkie przystosowanie się do nowych warunków, w wyniku, czego pojawiają się skręcenia, stany zapalne, a pięta boli podczas chodzenia.

Najczęstszą przyczyną zapalenia i bólu w okolicy pięt są zaburzenia metaboliczne: cukrzyca i dna moczanowa. W cukrzycy wpływa na ściany naczyń krwionośnych. Żyły w nogach są pierwszymi, które cierpią na angiopatię cukrzycową. W przypadku dny moczanowej sole kwasu moczowego gromadzą się w stawach i strukturach okołostawowych. Przyczyną bolących pięt są zaburzenia naczyniowe w cukrzycy i gromadzenie się kwasu moczowego w dnie moczanowej.

Czasami pięty mogą boleć, gdy stan zapalny jest spowodowany chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak reaktywne zapalenie stawów. Rzadko bolące pięty ujawniają się z powodu zmian zapalnych struktur pięty przez patogenne drobnoustroje. Z reguły ropne zapalenie kości piętowej obserwuje się w gruźlicy i zapaleniu kości i szpiku.

Przyczyną bolących pięt mogą być również:

 • Spędzanie dużo czasu stojąc
 • Płaskostopie
 • Jogging lub inną aktywność fizyczna w niewygodnych butach o słabej amortyzacji
 • Noszenie bardzo ciasnych butów i buty z nieodpowiednim podbiciem lub zbyt wysokim obcasem.

Co może powodować bolące pięty?

 • Kość piętowa. Ból powstaje z powodu zapalenia z reaktywnym zapaleniem stawów, zapaleniem naskórka, zapaleniem kości i szpiku, gruźlicą i złamaniami.
 • Skóra i tkanka podskórna. Są zaangażowane w procesy patologiczne, gdy struktury pod spodem są uszkodzone. Boli z angiopatią cukrzycową, dną moczanową, zwichnięciami kostki, ostrogi piętowej itp.
 • Worki maziowe. W okolicy piętowej znajdują się dwa z nich – kaletka pozokalikowa i powierzchowna ścięgna Achillesa.
 • Więzadła i powięź. Najczęściej dotyczy to więzadeł bocznych stawu skokowego. Boli z siniakami i skręceniami z tyłu stopy. Bolące pięty odczuwane są w przypadku ostrogi piętowej.
 • Ścięgno Achillesa. Z powodu zapalenia pojawia się boląca pięta.
 • Nerwy i naczynia krwionośne. Nerwy z reguły ulegają stanom zapalnym w każdej patologii struktur piętowych.
 • Stawy międzystopowe. Stawy skokowo-łódkowe i piętowo-prostopadłościenne mają tendencję do bolesności przy dnie.
Zobacz także:  Uciążliwe kurzajki na stopach? Wiemy jak sobie z nimi poradzić

Do jakiego lekarza się udać, w przypadku bolących pięt? Przede wszystkim w przypadku bolących pięt należy wykluczyć bardziej niebezpieczne choroby wymagające pilnego leczenia. Dlatego pierwszym specjalistą, który skonsultuje bóle pięt, jest ortopeda – traumatolog.

Bolące pięty z powodu ostrogi piętowej

Jeśli ktoś odczuwa ból po wewnętrznej stronie pięty, przede wszystkim trzeba wykluczyć ostrogę piętową, w tym celu wykonuje się zdjęcie rentgenowskie.  Choroba charakteryzuje się intensywnym bólem pięt rano, po południu ustępuje. W miejscu, w którym powięź jest przyczepiona do kości piętowej, stopniowo gromadzą się sole wapnia i powodują twarde narosty. Z biegiem czasu zwapniony obszar powiększa się. Na zdjęciu rentgenowskim wygląda jak ostroga. Leczenie operacyjne ostrogi piętowej jest wskazane, jeśli leczenie zachowawcze zakończy się niepowodzeniem w ciągu 6 miesięcy. Rodzaje operacji ostrogi piętowej to usuwanie osteofitów. Jeśli bolące pięty przemawiają za ostrogą piętową nie są spowodowane naroślami kostnymi, ale nadmiernym napięciem rozcięgna podeszwowego, lekarze wykonują częściowe rozwarstwienie ścięgna. Operacja wykonywana jest bez nacięć, poprzez nakłucia prądem elektrycznym o wysokiej częstotliwości.

Metody leczenia bolących pięt

Jeśli leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, jest to wskazanie do operacji. Zabieg chirurgiczny szybko i trwale usuwa przyczynę bólu pięt. Nowoczesna chirurgia opiera się na małoinwazyjnych technikach ambulatoryjnych z minimalnym urazem i krótkim okresem rekonwalescencji.

 • Zapalenie torebki stawowej – chirurgiczna resekcja kaletki jest wskazana, gdy zachowawcze leczenie zapalenia kaletki jest nieskuteczne. Zabieg wykonywany jest bez nacięć techniką artroskopową.
 • Deformacja Haglunda – w przypadku nieskutecznego leczenia zachowawczego deformacji Haglunda wskazana jest interwencja chirurgiczna. W trakcie operacji endoskopowej bez nacięć chirurg usuwa narośl kostną z powierzchni guzowatości kości piętowej, po czym wycina się kaletkę pozagałkową. W ten sposób przywracane są mechaniczne funkcje ścięgna Achillesa, a przyczyna bólu zostaje wyeliminowana.
 • Zespół cieśni stępu – zespół cieśni stępu spowodowany dużymi zmianami w kanale stępu, zarówno wrodzonymi, jak i nabytymi w wyniku deformacji stopy, wymaga leczenia operacyjnego. Podczas operacji przywracana jest normalna drożność kanału.
 • Gruźlica kości piętowej – w późniejszych stadiach gruźlicy, a także przy nieskuteczności leczenia zachowawczego, wskazane jest leczenie operacyjne. Podczas zabiegu chirurg wycina martwą tkankę kości piętowej i dezynfekuje powstałe w niej ubytki.
 • Zapalenie kości i szpiku kostnego – w przypadku zapalenia kości i szpiku podczas operacji otwiera się ropne ognisko na kości piętowej, chirurg oczyszcza ją z ropy i martwej tkanki, po czym dokładnie dezynfekuje obszar lokalizacji zapalenia.
Zobacz także:  Włośnica - przyczyny, objawy, zapobieganie

Bolące pięty – jak pomóc sobie w domu?

Przede wszystkim należy zadbać o nogi, starając się mniej stąpać w miejscu bólu. Jeśli tył stopy jest spuchnięty i zaczerwieniony, chłodne ziołowe kąpiele pomogą złagodzić te nieprzyjemne objawy. Przepis na taki domowy środek jest prosty:

 • Połączyć zioła w równych proporcjach: rumianek, szałwia, babka lancetowata.
 • Zagotować 2 litry wody, następnie dodać 4 łyżki mieszanki ziołowej.
 • Zdjąć z ognia, przykryć i gotować na wolnym ogniu przez kolejne 7 do 10 minut.
 • Odcedzić, ostudzić do temperatury pokojowej.
 • Moczyć nogi 2-3 razy dziennie.

Jeśli ktoś pilnie potrzebuje powstrzymać stan zapalny i ból, może nałożyć kawałek lodu na bolący obszar na 10 minut. Następnie odpocząć przez 15 minut i ogrzać stopę poduszką grzewczą. Jeśli ból jest ostry, pomoże pocieranie pięt lodem na przemian z zabiegami termicznymi. Ogrzewanie można wykonać solą morską podgrzewaną na patelni, umieszczoną w płóciennym woreczku.

Kąpiel z jodu i soli ma dobry efekt terapeutyczny:

 • Dodać 3 – 4 łyżki soli i 50 kropli jodu do ciepłej wody.
 • Wymieszać składniki z miodem, aby kryształki soli całkowicie się rozpuściły.
 • Zanurzyć stopy w roztworze, aż woda całkowicie ostygnie.
 • Na koniec zabiegu wytrzeć stopy do sucha i założyć wełniane skarpetki.

Jod i sól mają wyraźne działanie antyseptyczne, eliminują stany zapalne, łagodzą obrzęki, zmniejszają ból i dyskomfort. W ostrym zapaleniu tkanek miękkich okolicy pięty dobrze sprawdziły się aplikacje glinkowe, które należy stosować codziennie po zabiegach higienicznych.