Korzystasz z maski antysmogowej? Jeśli tak, zapewne wiesz, że wewnętrzne wkłady w tych akcesoriach wymagają regularnej wymiany. Jest to konieczne, ponieważ to właśnie w nich zatrzymują się szkodliwe substancje. Pytanie jednak, jakie filtry do masek antysmogowych wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
Jaką rolę pełnią wymienne filtry do masek antysmog?
Wymienny filtr do maski antysmogowej stanowi jej „serce”. To właśnie ten element, znajdujący się pod czaszą maski, odpowiada za wychwytywania zdecydowanej większości zanieczyszczeń, przed którymi chroni akcesorium. To właśnie tam mają się zatrzymywać m.in.:
- smog,
- pyły PM 10, PM 2.5 oraz PM 0.3, a nawet mniejsze,
- aerozole,
- alergeny wziewne,
- substancje rakotwórcze, takie jak benzopiren.
Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniej jakości filtra – musi być on skuteczny i niezawodny. Z tego względu należy przyłożyć dużą wagę tak do dopasowania odpowiedniego modelu, jak i do częstotliwości jego wymiany.
Jak wybrać dobre filtry do masek antysmogowych?
Z uwagi na to, że na rynku pojawia się coraz więcej masek antysmogowych oraz filtrów do nich, możesz mieć wątpliwości, który model wybrać. Tymczasem niewłaściwie dopasowany wkład wewnętrzny może sprawić, że Twoje akcesorium przestanie pełnić kluczowe funkcje związane z ochroną Twoich dróg oddechowych. Oto więc najważniejsze elementy, na które musisz zwrócić uwagę.
Dopasowanie do modelu maski, którą masz
Jeżeli korzystasz z markowej maski, musisz się upewnić, że wkład wewnętrzny, który chcesz kupić, będzie pasował do Twojego akcesorium. Przykładowo wymienne filtry do masek Broyx antysmog mają specyficzną konstrukcję i mogą nie pasować do produktów innych marek. To samo dzieje się w przypadku filtrów innego producenta, które chce się umieścić w masce Broyx – mogą mieć one inne parametry, przez co nie będą idealnie pasowały do Twojego produktu.
Oryginalność
Najlepszym rozwiązaniem – takim, który gwarantuje, że Twoja maska antysmogowa będzie działała zgodnie z obietnicą producenta – jest zakup oryginalnego filtra, a nie przypadkowego wyrobu. Być może niemarkowa warstwa wewnętrzna jest nieco tańsza jednak… decydując się na nią, nie masz pewności, jak działa.
Przykładowo, oryginalne filtry Broyx 4P1, które są stosowane przez tego producenta masek, uzyskały atesty potwierdzające zarówno niski opór powietrza, jak również bezpieczeństwo stosowania i efektywność filtrowania. Dlatego jeśli z nich korzystasz w połączeniu z akcesorium tego samego producenta, wiesz, że zapewniasz sobie bezpieczeństwo np. podczas uprawiania sportu na zewnątrz.
Niski opór powietrza
Dobry filtr do maski antysmogowej to taki, który jednocześnie zapewnia niezawodną ochronę przed smogiem czy alergenami wziewnymi i nie ogranicza możliwości swobodnego oddychania. Jest to szczególnie ważne, jeśli z maski korzystasz podczas biegania, nordic walkingu czy jazdy na rowerze. Intensywny wysiłek oznacza większe zapotrzebowanie na tlen! Dlatego zanim wybierzesz nowe filtry do swojej maseczki, sprawdź, czy zostały one przebadane pod kątem oporu powietrza. Powinien być on niski. Zagwarantują to odpowiednie materiały wykonania oraz konstrukcja warstwy wewnętrznej – np. obecność zaworów.
Wysoka jakość warstw filtracyjnych
To, z jaką skutecznością filtr i cała maseczka będą wychwytywały zanieczyszczenia z powietrza, zależy od jakości samego akcesorium. Warstwy filtrujące muszą zabezpieczać przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Dobry filtr wymienny będzie zawierać m.in. warstwy:
- z węgla aktywnego – odpowiada np. za wychwytywanie aerozoli, a także większych cząsteczek pyłu zawieszonego, PM 10. Radzi sobie także z PM 2.5,
- HEPA E12 99,5% – powinna być wykonana z włókniny elektrostatycznej i radzić sobie np. z PM 0.3 i drobniejszymi cząstkami, a także alergenami wziewnymi i podobnymi zanieczyszczeniami.
W takie materiały są wyposażone m.in. wymienne filtry do masek Broyx Antysmog – to czterowarstwowe konstrukcje, które zostały szeroko przetestowane pod kątem efektywności.
Zwróć uwagę na to, jakie filtry dobierasz do maski antysmogowej. Dzięki temu przedłużysz skuteczność jej działania na długo. Nie zapomnij też o regularnej wymianie wewnętrznych wkładów!