Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Filtr do maski antysmogowej – jak działa?

Filtr do maseczki antysmogowej nie bez powodu jest bardzo często nazywany jego sercem. Rzeczywiście, to właśnie ten element odpowiada za zatrzymywanie zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu i pozwala Ci oddychać głęboko w niemal każdych warunkach. Jak jednak działa ten element w praktyce? Wyjaśniamy.

Po co dodatkowy filtr do maseczki antysmogowej?

Maski antysmogowe, w przeciwieństwie do innych akcesoriów tego typu, są złożone z dwóch elementów. Pierwszym jest zewnętrzna czasza, najczęściej wykonana z wysokiej jakości neoprenu. Drugim – wewnętrzny, wymienny filtr. W dobrej klasy maskach, np. tych oferowanych przez Respro, jest on bardzo łatwy do wyjmowania i wkładania, a jednocześnie nie przemieszcza się w trakcie użytkowania. Po co jednak jest potrzebny? To właśnie filtr do maski antysmogowej zapewnia właściwą ochronę przed zanieczyszczeniami powietrza. Ten element przechwytuje cząstki stałe, jak również inne szkodliwe substancje, uniemożliwiając im dostanie się do Twoich oskrzeli czy płuc.

Taki filtr nie neutralizuje zanieczyszczeń, ale je przechwytuje. W efekcie osadzają się one na jego powierzchni. Warto też pamiętać, że kiedy oddychasz w masce, wydziela się para wodna, a wilgoć utrzymująca się przez długi czas może stworzyć przyjazne środowisko dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów.

Właśnie dlatego można powiedzieć, że wewnętrzny filtr jest wymienny ze względu na:

  • skuteczność filtracji zanieczyszczeń zgodnie z zapewnieniami producenta – z czasem ta warstwa traci swoje właściwości z uwagi na rosnącą liczbę osiadającej na niej zanieczyszczeń,
  • bezpieczeństwo i higienę stosowania tego środka ochrony przed smogiem i innymi substancjami unoszącymi się w powietrzu – filtr do maseczki antysmogowej nie może zostać np. wyprany, ponieważ utraciłby swoje właściwości.

Właśnie dlatego należy dokonywać regularnej wymiany filtrów, w miarę ich zużywania się.

Przed czym chronią filtry do maseczek antysmogowych?

Sposób działania filtra do maseczki antysmogowej jest uzależniony w dużej mierze od tego, przed jakimi zanieczyszczeniami ona chroni. A na to wpływa materiał wykonania poszczególnych warstw filtrujących. I tak, najpopularniejsze filtry do maseczek antysmogowych to:

  • filtry Hepa-Type, których przeznaczeniem jest filtrowanie pyłów zawieszonych PM 10 oraz PM 2,5, które stanowią największe zagrożenie, gdy nad okolicą unosi się smog. Jednak ponadto chronią one również przed innymi zagrożeniami, takimi jak pyły PM 0,2 o bardzo małej średnicy, pyłki kwiatów i traw, jak również kurz, roztocza czy grzyby. Dlatego te filtry do maseczek antysmogowych doskonale sprawdzają się również dla alergików,
  • filtry z węgla aktywnego, które pomagają w pochłanianiu nieprzyjemnych zapachów, jak również szkodliwych kwaśnych gazów, tlenków i innych substancji lotnych. One również mogą być przydatne, zwłaszcza gdy przebywasz w środowisku o bardzo wysokim poziomie ogólnego zanieczyszczenia środowiska.

Warto wiedzieć, że nowoczesne filtry Hepa-Type, dostępne np. w ofercie Respro, są dodatkowo naładowane elektrostatycznie. To działanie sprawia, że warstwa filtrująca przyciąga zanieczyszczenia jak magnes, co jeszcze bardziej zwiększa efektywność procesu ochrony przed cząsteczkami stałymi.

Dobry filtr do maseczki antysmogowej i niski opór powietrza? To możliwe!

Mogłoby się wydawać, że dobry filtr do maski antysmogowej będzie słabo przepuszczał powietrze, przez co oddychanie w nim będzie utrudnione. Jednak w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Nowoczesne filtry, opracowane przy współpracy z ekspertami, dobrze radzą sobie z zabezpieczeniami, a jednocześnie nie zaburzają procesu wdychania i wydychania powietrza. Pomagają w tym również zawory umieszczone na masce – zapewniają one dodatkową, szybką wentylację, bez utraty właściwości związanych ze sprawną filtracją.

Warto przy tym pamiętać, że bez względu na typ stosowanego filtra, konieczna jest jego regularna wymiana. W przypadku filtrów Respro jest ona rekomendowana co ok. 70-80 h użytkowania – pod warunkiem stosowania dedykowanego środka do dezynfekcji po każdym użyciu akcesorium. Trzeba jednak pamiętać, że czas eksploatacji w dużej mierze zależy również od poziomu wykonywanej aktywności (np. przy bieganiu oddychasz szybciej i głębiej) oraz stanu środowiska. Im więcej zanieczyszczeń, tym krótszy czas życia filtra.