Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Plamienie implantacyjne – jak nie pomylić go z miesiączką?

Szacuje się, że plamienia implantacyjne występują u co trzeciej kobiety. Jedne wyczekują krwawienia z niecierpliwością, uznając za pierwszą oznakę ciąży, inne ignorują, myląc z miesiączką. Niektóre kobiety nie wiedzą zaś, że w ogóle takie zjawisko istnieje. Chociaż pojawia się, kiedy dochodzi do zagnieżdżenia zarodka w macicy, nie jest uważane za objaw ciąży. Skąd w ogóle się bierze? Czy powinno nas niepokoić i jak odróżnić je od menstruacji?

Skąd bierze się plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, dotykającym około 25-30% kobiet w ciąży. Nie stwarza zagrożenia dla płodu, ani dla matki. Na wskutek działania progesteronu i estrogenu błona śluzowa macicy przed owulacją jest mocno przekrwiona. Podczas próby zagnieżdżenia się zarodka może dojść do uszkodzenia naczynia krwionośnego. Wydzielane przez zarodek enzymy naruszają powierzchnię endometrium i wnikają w warstwę gąbczastą, która stanowi materiał odżywczy dla powstającego życia. Dochodzi wówczas do krwawienia. W trakcie plamienia implantacyjnego zaleca się rezygnację z forsownej aktywności fizycznej oraz seksualnej. To czas, kiedy bardzo łatwo może dojść do wydalenia zarodka.

Plamienie implantacyjne – kiedy się pojawia?

Zanim zarodek wniknie w macicę, musi dojść do zapłodnienia komórki jajowej. Dochodzi do tego zazwyczaj w bańce jajowodu, gdzie łączy się ona z plemnikiem. Powstała zygota składająca się z 46 chromosomów, przez ok. 2 do 3 dni wędruje przez jajowód w kierunku endometrium. W tym czasie ulega licznym podziałom, przekształcając się z zygoty w morulę, następnie w blastocystę zbudowaną z dwóch warstw. Zewnętrzna odpowiedzialna jest za implantację zarodka, w przyszłości zamieni się w łożysku. Z wewnętrznej powstaną błony płodowe i tkanki płodu. Do zagnieżdżenia się, a co za tym idzie plamienia implantacyjnego, dochodzi między 6 a 12 dobą po zapłodnieniu. Aby przyjęcie zarodka było w ogóle możliwe, macica ulega silnemu przekrwieniu i rozpulchnia się, co ułatwia wszczepienie się w jej ściany. Receptywność endometrium występuje między 5 a 7 dniem po owulacji. Należy jednak pamiętać, że macica nie zawsze jest w stanie przyjąć nowego „lokatora”. W leczeniu niepłodności i przy problemach z utrzymaniem ciąży korzysta się z nowoczesnych testów ERA, oceniających gotowość endometrium.

Plamienie implantacyjne a miesiączka

Plamienie implantacyjne co do zasady jest skąpe. Najczęściej powoduje delikatne zabarwienie śluzu lub niewielkie plamy na bieliźnie. Nie towarzyszą mu także inne dolegliwości, takie jak nudności, osłabienie, ból w podbrzuszu, rozdrażnienie i ogólne złe samopoczucie, typowe w przypadku miesiączki. Możliwe jest jednak wystąpienie delikatnych skurczy, które w połączeniu z krwawieniem łatwo pomylić z menstruacją, zwłaszcza, jeśli comiesięczne krwawienia nie są zbyt obfite. Implantację zarodka od miesiączki można odróżnić po długości trwania plamienia i kolorze.

  • Długość plamienia implantacyjnego – krwawienie związane z zagnieżdżaniem się nowego życia w macicy trwa krócej, niż miesiączka. Maksymalnie to 3-dniowe plamienie, jednak zazwyczaj trwa tylko kilka godzin. Jest bardzo skąpe i pozbawione jakichkolwiek skrzepów.
  • Kolor plamienia implantacyjnego – z reguły ma jasnoróżową barwę. W przypadku niedoboru progesteronu może być brunatne i brązowe. Miesiączka zaś ma intensywnie czerwony kolor.
Zobacz także:  Ciąża a farbowanie włosów - fakty i mity

Dokładnie obserwując zarówno kolor wydzieliny, okres jej występowania, jak i samopoczucie nie powinno być problemów z odróżnieniem plamienia od menstruacji.

Wczesne objawy ciąży

Każda ciąża przebiega inaczej. Objawy jej towarzyszące są bardzo indywidualne, a kobiety przechodzą ten okres bardzo różnie. Jest jednak kilka pierwszych symptomów, które mogą wskazywać na wczesną ciążę.

Brak miesiączki

Pierwszym i najbardziej oczywistym objawem „stanu błogosławionego” jest brak miesiączki. Przyczyny braku krwawienia mogą być jednak bardzo różne, nie zawsze jest to więc związane z nowym życiem. W okresie spodziewanej miesiączki często występuje plamienie implantacyjne, które bywa mylone z menstruacją, zwłaszcza przez kobiety o skąpych miesiączkach.

Mdłości i wymioty

Wymioty uznawane są za typowy objaw u ciężarnych. Na tę dolegliwość skarży się nawet 80% kobiet. Najczęściej pojawiają się między 4 a 6 tygodniem ciąży, choć zdarza się, że i wcześniej. Zazwyczaj ustępują w drugim trymestrze ciąży. Za nudności odpowiedzialny jest wysoki poziom hormonów ciążowych we krwi.

Bóle w podbrzuszu

Ból podbrzusza może być powodem rozrastającej się macicy, która próbuje się dostosować do rozwijającego się zarodka. Trzeba jednak być uważnym, ponieważ takie bóle często poprzedzają poronienie, dlatego warto skonsultować to z lekarzem. Bywają także objawem infekcji układu moczowo-płciowego.

Nadprodukcja śluzu

Na początku ciąży na skutek zmian hormonalnych, zwiększa się ilość śluzu. Jest to naturalne, ochronne działanie organizmu, mające ograniczyć wnikanie drobnoustrojów. Śluz powinien mieć białą lub lekko żółtą barwę.

Zobacz także:  Zatrzymanie miesiączki - przyczyny i sposoby na wywołanie

Zgaga

Rosnąca macica wymusza zmianę położenia jelit i żołądka, co ma wpływ na zmniejszenie kwasowości soku żołądkowego oraz zaburza pracę jelit. Zmniejsza się wydolność zwieracza przełyku, powodując zgagę. Dolegliwości przewodu pokarmowego dotykają nawet 85% kobiet w ciąży.

Osłabienie, zawroty głowy, senność

Konieczność dzielenia składników odżywczych i energii pomiędzy siebie, a szybko rozwijający się płód powoduje ogólne osłabienie i senność. W tym okresie szczególnie ważna jest zdrowa, zbilansowana dieta. Na skutek zmian hormonalnych często dochodzi do rozchwiania emocjonalnego, czy rozdrażnienia.

Oprócz powyższych objawów kobietom w ciąży często towarzyszą:

  • parcie na pęcherz, częstomocz,
  • zachcianki pokarmowe,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • nadwrażliwość na zapachy,
  • ból piersi i sutków.

Kiedy warto wykonać test ciążowy?

Plamienie implantacyjne pojawia się zazwyczaj w okresie spodziewanej miesiączki, dlatego test można wykonać od razu. Niektóre testy są bardzo czułe i potrafią wykryć ciąże nawet kilka dni przed terminem krwawienia. Dla pewności zaleca się jednak, aby poczekać do dnia, w którym miesiączka powinna wystąpić. Zbyt wcześnie wykonany będzie fałszywie ujemny. Jeżeli oprócz plamienia pojawiają się: nudności, ból piersi, zmęczenie, czy parcie na pęcherz, a wynik wykluczył „stan błogosławiony”, warto powtórzyć diagnostykę za 2- 3 dni. Poziom beta hCG gwałtownie rośnie na początku ciąży, dlatego te kilka dni robi dużą różnicę. Bardziej wiarygodne jest oznaczenie poziomu hormonu z krwi. To bardzo czułe badanie, wykrywające ciąże nawet w 6 dobie po zapłodnieniu. Nie jest drogie i można wykonać je bez skierowania. Daje niemal 100% pewność.

Krwawienie nie zawsze jest związane z implantacją zarodka czy menstruacją. Często jest objawem poważnych chorób i schorzeń. Jeśli pojawia się między miesiączkami, trwa zbyt długo, jest krwotoczne lub towarzyszą mu inne nieprzyjemne, niepokojące objawy, niezwłocznie należy skonsultować się z ginekologiem i w razie potrzeby, jak najszybciej rozpocząć leczenie.