Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jakie ćwiczenia mogą pomóc na wzdęcia w ciąży?

Ciało kobiety w ciąży ulega wielu przemianom, a ich celem jest stworzenie jak najbardziej dogodnego środowiska dla życia rozwijającego się w macicy płodu. Bywa, że ciąża jest dla kobiet bardzo uciążliwa, bo pojawiają się dokuczliwe objawy związane ze zmianą pracy narządów. Jednym z nich są wzdęcia. Co poradzić na wzdęcia w ciąży?

Skąd się biorą wzdęcia w ciąży?

Główną przyczyną wzdęć, nie tylko u kobiet w ciąży, są tzw. błędy dietetyczne, do których należy spożywanie pokarmów o potencjale wzdymającym (np. warzywa cebulowate, rośliny strączkowe, rośliny kapustne, słodycze), picie napojów gazowanych, częste żucie gumy, jedzenie w pośpiechu i stresie oraz mówienie podczas jedzenia. Wzdęcia mogą być też wywoływane lub potęgowane przez nietolerancje i alergie pokarmowe, zaburzenia składu flory jelitowej i choroby jelit.

Ciąża jest dodatkowym obciążeniem dla pracy przewodu pokarmowego. Macica, w której rozwija się płód, wraz z postępem ciąży powiększa się i uciska na narządy w jamie brzusznej – w tym na jelita. Uwalnianie gazów z uciśniętych jelit jest utrudnione i prowadzi do znacznego dyskomfortu. Problem narasta z czasem.

W ciąży wzrasta stężenie hormonu progesteronu, co nie pozostaje bez wpływu na układ trawienny. Jego działanie spowalnia pracę jelit. Zalegające w przewodzie pokarmowym resztki jedzenia stanowią pożywkę dla bakterii jelitowych, które przeprowadzają procesy fermentacyjne. Ich skutkiem ubocznym są gazy. [1]

Wzdęcia w ciąży – pomocne ćwiczenia

Postępowanie ze wzdęciami, nie tylko w ciąży, powinno być wielotorowe. Ważną rolę odgrywa w tym ruch. Jeśli tylko nie ma co do tego medycznych przeciwwskazań, kobiety powinny utrzymywać stałą aktywność fizyczną podczas ciąży. Jaki rodzaj ruchu jest korzystny w walce ze wzdęciami?

  • Jest to jedna z najbezpieczniejszych form ruchu w ciąży. Nic nie kosztuje i łatwo je włączyć do codziennej rutyny. Wybieraj się na 2-3 około półgodzinne przechadzki w ciągu dnia. Pozwoli to na dotlenienie całego organizmu i usprawnienie pracy jelit.
  • Pływanie. Podobnie jak spacer angażuje do pracy całe ciało i poprawia dotlenienie komórek. Przebywanie w wodzie korzystnie zdejmuje obciążenie z ciążowego brzucha, co może pobudzić jelita do sprawniejszego wydalania uwięźniętych gazów.
  • Pozycje jogi, które skupiają się na rozciąganiu całego ciała i ćwiczeniach oddechowych mogą pomóc w walce z dyskomfortem trawiennym i przyspieszyć uwalnianie gazów z jelit.
  • Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy. Tego typu aktywność najlepiej skonsultować z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Wzmocnienie mięśni wspierających miednicę ma korzystny wpływ na trzymanie moczu, pracę przewodu pokarmowego i na przebieg porodu. [2], [3]

Inne sposoby na wzdęcia w ciąży

Walka ze wzdęciami w ciąży wymaga zmian w diecie polegających przede wszystkim na unikaniu pokarmów wzdymających. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, które wspomaga pracę jelit poprzez zapobieganie zaparciom. Unikaj stresu, który może potęgować gromadzenie się gazu w jelitach. Jeśli cierpisz na choroby jelit, skonsultuj ich leczenie ze swoim lekarzem prowadzącym.

W aptece zapytaj o preparat na wzdęcia zawierający symetykon. Ta substancja może być stosowana przez kobiety w ciąży, bo nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Działa miejscowo w jelicie, gdzie rozbija duże pęcherzyki gazów na mniejsze. Dzięki temu są one łatwiej usuwane przez wiatry. [4]

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ruch jest tanim i często bardzo skutecznym remedium na wzdęcia. W czasie ciąży ważne, żebyś pozostała aktywna i wykonywała ten rodzaj ćwiczeń, który jest nie tylko wygodny, ale także bezpieczny dla Ciebie i dla rozwijającego się w Twojej macicy płodu. Kwestie związane z aktywnością fizyczną i problemem wzdęć w ciąży możesz omówić ze swoją położną lub ginekologiem.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Przed użyciem zapoznaj się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia

[1]       G. H. (red) Bręborowicz i K. Czajkowski, Położnictwo – Tom 1, III., t. 1. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020.

[2]       M. K. Hosseini-Asl, E. Taherifard, i M. R. Mousavi, „The effect of a short-term physical activity after meals on gastrointestinal symptoms in individuals with functional abdominal bloating: a randomized clinical trial”, Gastroenterol Hepatol Bed Bench, t. 14, nr 1, s. 59–66, 2021.

[3]       S.-Y. Tsai, „Effect of Yoga Exercise on Premenstrual Symptoms among Female Employees in Taiwan”, International Journal of Environmental Research and Public Health, t. 13, nr 7, Art. nr 7, lip. 2016, doi: 10.3390/ijerph13070721.

[4]       C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 23 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/

Materiał promocyjny.