Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak skutecznie nauczyć się czasowników nieregularnych?

Nauka czasowników nieregularnych to problem większości osób uczących się języka angielskiego. Zazwyczaj poznajesz je w szkole lub podczas nauki w formie rozbudowanej tabeli, w której każde słówko występuje w trzech formach: bezokolicznika, Past Tens, oraz Past Participle używanym w czasie Perfekt. Uczenie się na pamięć wszystkich słówek szybko powoduje znużenie i mętlik w głowie. Jak więc skutecznie nauczyć się czasowników nieregularnych?

Dlaczego nauka angielskich czasowników nieregularnych jest tak problematyczna?

Czasowniki nieregularne stanowią zmorę osób, które uczą się angielskiego. Nie tylko tych początkujących. Choć może nauka 200 słówek może nie wydawać się zbyt trudna, jeśli jednak każde słówko trzeba zapamiętać w 3 różnych formach, staje się to nie lada wyzwaniem. Zapamiętanie 600 czasowników jest już problemem. Co więcej, musisz również pamiętać, którą formę zastosować w określonym momencie. Często wiele osób robi to na wyczucie. Angielskie czasowniki nieregularne mają trzy formy:

  • I forma — bezokolicznik
  • II forma — past tense — stosowana w tworzeniu czasu przeszłego prostego — Past Simple Tense
  • III forma – past participle – używana przy tworzeniu czasów Perfect.

Tematu nie ułatwia również fakt, że często te czasowniki znacznie się od siebie różnią np. by be — was/were — been (być); go — went — gone (iść); czy robić — do-did-done

Jak więc ułatwić sobie naukę angielskich czasowników nieregularnych, by używać ich świadomie i ze zrozumieniem?

Ucz się tylko tego, co jest potrzebne

Zacznij od nauki tych czasowników nieregularnych, które na pewno będą Ci potrzebne. W tym celu wydrukuj sobie ich listę z dokładnymi znaczeniami i usuwaj te, których używać nie będziesz, a podkreślaj te, których będziesz używać często w codziennych rozmowach.

Dlatego na początku poznaj podstawowe słówka, takie jak: robić – do, iść – go, mieć – have, pić – drink, czy jeść – eat. Na swoją kolej z pewnością mogą poczekać takie słówka jak: palić/płonąć – burn, trząść/potrząsać – shake, czy rozchodzić się/rozprzestrzeniać – spread. Chyba że w powodów zawodowych będą one Ci potrzebne. Możesz wyróżnić również, te słówka, które już znasz i nie potrzebujesz poświęcać na nie zbyt wiele czasu.

Następnie podziel czasowniki na grupy. Tabele publikowane w książkach, słownikach, czy na stronach w Internecie prezentują listę czasowników nieregularnych w kolejności alfabetycznej. Co znacznie utrudnia ich zapamiętywanie.

Jak pogrupować czasowniki nieregularne, by łatwiej się ich nauczyć?

Tabele układane alfabetycznie mają za zadanie szybkie odnalezienie poszukiwanego słówka, jednak nie ułatwiają one specjalnie nauki pamięciowej. Uczenie się listy słów, które nie są ze sobą w żaden sposób powiązane to zadanie trudne i mało skuteczne. Właśnie po to podziel swoje czasowniki na grupy.

Czym się kierować przy podziale? Jest kilka rozwiązań, możesz wybrać jedno z nich lub stosować je równocześnie.

Jeśli stworzyłeś już listę czasowników, które będą na początku niezbędne do nauki i została połowa słówek, to nadal jest ich dużo. Zaznacz te, które doskonale znasz i wiesz, jak ich używać, lub musisz jedynie poćwiczyć. Podkreśl również te, które stanowią dla Twojej pamięci szczególne wyzwanie i musisz poświęcić im więcej czasu. Tą istniejącą już listę możesz dodatkowo podzielić na te, których będziesz używać często i te, które będą stosowane przez Ciebie sporadycznie. Dzięki czemu będziesz wiedzieć, czemu masz na początku poświęcić więcej uwagi.

Istnieją również inne formy podziału np. ze względu na tematykę, emocję, czy podobieństwa i różnice. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://szybkanauka.pro/czasowniki-nieregularne-angielski/.

Naucz się stosować czasowniki nieregularne w praktyce

Wykucie słówek na pamięć, nie oznacza, że będziesz umiał je właściwie zastosować. Do tego niezbędne są praktyczne ćwiczenia. Dobrym sposobem na zapamiętanie, trudnych i nudnych zagadnień gramatycznych są praktyczne ćwiczenia na wesoło, np. dotyczące Was i Were:

https://www.youtube.com/watch?v=B19pNd34xWg

To oczywiście niejedyna metoda uczenia się zastosowania czasowników nieregularnych w języku angielskim. Ucz się tworzyć zdania z wykorzystaniem poszczególnych czasowników nieregularnych zarówno z formą II — w czasie Past Simple, jak i III — Past Perfeckt. Co więcej, używaj tych czasowników nie tylko w osobie pierwszej, ale również 2 i 3, a także liczbie mnogiej. Na przykład zastosowanie czasownika być — be. Kiedy chcesz powiedzieć o tym, że gdzieś byłeś, np. w Warszawie w zeszłym roku, zastosujesz czas Past Simple i powiesz:

I was in Warsaw a year ago – Ja byłem w Warszawie rok temu.

Jeśli jednak chcesz powiedzieć, że byłeś tam z rodziną lub przyjaciółmi powiesz:

We were in Warsaw a year ago – Byliśmy w Warszawie rok temu.

Kiedy opowiadasz,  o tym, że nigdy w Warszawie nie byłeś, użyjesz czasu Perfekt i III formy czasownika nieregularnego – Past Participle, a zdanie będzie brzmieć tak: I have never been in Warsaw.

Dzięki praktycznym ćwiczeniom czasowników nieregularnych, szybko nauczysz się stosować odpowiednie formy zależnie od rodzaju wypowiedzi.