Numizmatyka to dziedzina z pogranicza historii i sztuki, która – wbrew temu, co mogłoby się wydawać – wcale nie odeszła do lamusa. Wręcz przeciwnie! Zainteresowanie zbieraniem monet oraz medali staje się coraz popularniejsze, a na rynku pojawiają się coraz to nowsze kolekcje artefaktów. Zobacz, dlaczego monety – złote i srebrne – jak również medale to elementy, które warto zbierać nawet w 2021 roku!
Czym dokładnie zajmuje się numizmatyka?
Oficjalnie numizmatyka jest określana jako dziedzina pomocnicza historii. To bardzo uzasadnione, ponieważ monety i medale są ważnymi świadkami dziejów świata. Towarzyszą człowiekowi mniej więcej od VII wieku p.n.e. Od tego momentu stanowią istotny środek płatniczy, ale przede wszystkim są nośnikiem symboliki, która wiele mówi o czasach dawnych. W końcu są znakowane m.in. godłami państw czy wizerunkami władców oraz innymi detalami, które pozwalają lepiej zrozumieć sposób funkcjonowania społeczeństwa i ekonomii setki i tysiące lat temu.
Warto jednak pamiętać, że numizmatyka obejmuje nie tylko artefakty sprzed setek czy tysięcy lat. Nowe monety złote i srebrne czy medale okolicznościowe powstają każdego roku, a mennice zaskakują coraz to nowymi i bardziej kreatywnymi pomysłami.
Jakie ciekawe monety złote i inne numizmaty warto mieć w kolekcji w 2021 roku?
2021 rok to dobry moment na rozpoczęcie budowania kolekcji numizmatów – na rynku można znaleźć bardzo wiele intrygujących artefaktów. Dobry przykład to monety złote z kolekcji „Najmniejsze złote monety świata”, dostępnej w Skarbnicy Narodowej. W tej serii znalazła się np. moneta okolicznościowa wydana z okazji 100-lecia urodzin papieża Jana Pawła II.
Warto także przyjrzeć się monetom inspirowanym dziełami sztuki, a także bieżącymi wydarzeniami – np. wydawanymi z okazji eventów sportowych. Możliwości jest wiele, a początkujący numizmatyk musi tylko znaleźć niszę tematyczną, która go interesuje. Później pozostaje tylko (i aż!) zbieranie kolejnych artefaktów do swojej kolekcji lub… poszukiwanie nowych motywów, które umożliwią poszerzenie zbiorów.