Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Numizmatyka, czyli ciekawe hobby w 2021 roku

Numizmatyka to dziedzina z pogranicza historii i sztuki, która – wbrew temu, co mogłoby się wydawać – wcale nie odeszła do lamusa. Wręcz przeciwnie! Zainteresowanie zbieraniem monet oraz medali staje się coraz popularniejsze, a na rynku pojawiają się coraz to nowsze kolekcje artefaktów. Zobacz, dlaczego monety – złote i srebrne – jak również medale to elementy, które warto zbierać nawet w 2021 roku!

Czym dokładnie zajmuje się numizmatyka?

Oficjalnie numizmatyka jest określana jako dziedzina pomocnicza historii. To bardzo uzasadnione, ponieważ monety i medale są ważnymi świadkami dziejów świata. Towarzyszą człowiekowi mniej więcej od VII wieku p.n.e. Od tego momentu stanowią istotny środek płatniczy, ale przede wszystkim są nośnikiem symboliki, która wiele mówi o czasach dawnych. W końcu są znakowane m.in. godłami państw czy wizerunkami władców oraz innymi detalami, które pozwalają lepiej zrozumieć sposób funkcjonowania społeczeństwa i ekonomii setki i tysiące lat temu.

Warto jednak pamiętać, że numizmatyka obejmuje nie tylko artefakty sprzed setek czy tysięcy lat. Nowe monety złote i srebrne czy medale okolicznościowe powstają każdego roku, a mennice zaskakują coraz to nowymi i bardziej kreatywnymi pomysłami.

Jakie ciekawe monety złote i inne numizmaty warto mieć w kolekcji w 2021 roku?

2021 rok to dobry moment na rozpoczęcie budowania kolekcji numizmatów – na rynku można znaleźć bardzo wiele intrygujących artefaktów. Dobry przykład to monety złote z kolekcji „Najmniejsze złote monety świata”, dostępnej w Skarbnicy Narodowej. W tej serii znalazła się np. moneta okolicznościowa wydana z okazji 100-lecia urodzin papieża Jana Pawła II.

Warto także przyjrzeć się monetom inspirowanym dziełami sztuki, a także bieżącymi wydarzeniami – np. wydawanymi z okazji eventów sportowych. Możliwości jest wiele, a początkujący numizmatyk musi tylko znaleźć niszę tematyczną, która go interesuje. Później pozostaje tylko (i aż!) zbieranie kolejnych artefaktów do swojej kolekcji lub… poszukiwanie nowych motywów, które umożliwią poszerzenie zbiorów.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]