Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Uprawa storczyków. Jak podlewać, by pięknie kwitły?

Delikatne kwiaty storczyków od lat są eleganckim i dodającym uroku elementem dekoracji naszych wnętrz. Jak podlewać storczyki, jak o nie dbać, by jak najdłużej cieszyły nasze oczy i regularnie zakwitały w naszych domach? Falenopsisy różnią się dość znacznie od innych popularnych roślin doniczkowych. Wymagają specjalistycznego podłoża i zabiegów pielęgnacyjnych innych niż większość znanych nam kwiatów, ale odrobina praktyki może zagwarantować im piękne kwitnienie i długą żywotność.

Jak podlewać storczyki?

Zanim przejdziemy do tego, jak często i jaką wodą podlewać nasze falenopsisy, warto zwrócić uwagę na to, w czym powinno się je sadzić. To bardzo ważne, by zrozumieć, że kluczem do sukcesu w uprawie storczyków jest zachowanie równowagi pomiędzy przepływem wody i powietrza do systemu korzeniowego tych roślin. Aby zapewnić im środowisko jak najbardziej zbliżone do tego, jakie mają w naturze musimy trzymać się kilku podstawowych zasad:

  1. Doniczka, jak i osłonka, w której trzymane są storczyki, powinny być przezroczyste. Większość storczyków w naszych domach to epifity, co oznacza, że w swoim naturalnym środowisku przyczepiają się korzeniami do większych roślin i kory drzew. Tym samym system korzeniowy, niezwykle wyspecjalizowany i różniący się od korzeni innych roślin, ma dostęp zarówno do powietrza, jak i do światła. Kiedy zmoczysz korzenie, od razu zauważysz, że mają one zielony kolor. To znak, że zawierają w sobie chlorofil, tym samym pod wpływem światła zachodzą w nich procesy fotosyntezy. To ważny element w hodowli tych kwiatów.
  2. Doniczka powinna mieć też dużo otworów drenażowych. Storczyki lubią wodę, nie tolerują natomiast jej zastojów, które mogą prowadzić do gnicia korzeni.
  3. Podłoże powinno być chłonne, ale koniecznie zapewniać też musi ruch powietrza wokół korzeni. Najlepiej sprawdzi się kora drzewna, włókno kokosowe lub mech torfowiec. Mogą być używane same lub ze sobą zmieszane. W naszych mieszkaniach powietrze zazwyczaj jest dość suche, dlatego dobrze jest wybierać podłoże, które będzie schło wolno i na długo zatrzymywało wilgoć.
  4. Storczyki podlewamy, gdy podłoże ogrodnicze częściowo przeschnie. Najlepiej jednak dać się prowadzić samej roślinie. Kolor korzeni może nam powiedzieć, czy nawadnianie jest już potrzebne, albowiem otoczone są one cienką membraną zwaną welamenem. Odpowiada ona za umiejętność storczyków do przyczepiania się do chropowatych powierzchni, szybko wchłania wodę i wspomaga wymianę soli mineralnych. Welamen działa też jak doskonały higrometr. Gdy przeschnie, staje się biały, szary lub srebrzysty. To znak, że roślina potrzebuje wody.
  5. Zraszanie storczyków nie jest wskazane, choć są to rośliny pobierające wodę z atmosfery. Dobrze czują się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza, ale podlewać i zraszać należy tylko korzenie. Kwiaty, liście i łodygi powinny pozostawać suche, w innym razie narażamy roślinę na rozwój chorób grzybowych i pleśni. Pod żadnym pozorem nie moczmy też miejsca, z którego wyrasta młody liść. Uwięziona tam woda szybko doprowadzi do pojawienia się objawów zgnilizny.

Jakie są metody podlewania storczyków?

Istnieje wiele metod podlewania falenopsisów. Tak więc odpowiedź na pytanie jak podlewać storczyki nie jest oczywista i, jak już wspomniano, zależeć może od wielu czynników. Jednym z nich jest podłoże, w którym kwiaty są uprawiane. Jeśli hodujesz swoje rośliny w standardowej mieszance kory drzewnej, musisz zapewnić im dużą ilość wody, aby dokładnie namoczyć korzenie, a następnie pozwolić by nadmiar wody swobodnie odpłynął z doniczki. Jeżeli jednak trzymasz storczyki w mieszance chłonnego mchu, może się okazać, że wystarczy co parę dni dolewać do niego jedynie kilka łyżek stołowych wody. Oto trzy najpopularniejsze metody nawadniania:

  1. Umieszczenie doniczki w większym pojemniku z wodą. Może to być zlew, miska lub większa doniczka. Poziom wody nie powinien przekraczać połowy wysokości zanurzonej w niej doniczki. Storczyka pozostawia się na okres około 15 minut i pozwala mu na pobranie potrzebnej ilości wody do korzeni. Jeśli masz więcej, niż tylko jednego storczyka, nie mocz ich razem. W ten sposób możesz przenieść potencjalne choroby lub szkodniki z jednej rośliny na drugą.
  2. Podlewanie konewką z wąską wylewką. Należy to robić jednak bardzo ostrożnie, aby nie zamoczyć stożka wzrostu rośliny. Podobnie, jak w poprzedniej metodzie doniczkę przed ponownym umieszczeniem w osłonce należy zostawić do całkowitego spłynięcia z niej nadmiaru wody.
  3. Nawadnianie za pomocą kostek lodu. Jest to metoda dość kontrowersyjna. Położony na wierzchu doniczki lód powoli uwalnia wodę do podłoża, jednak może to spowodować zbyt duży szok dla roślinyi jej systemu korzeniowego.

Woda stosowana do podlewania powinna mieć temperaturę pokojową. Dawniej sugerowano też, że najlepsza w tym celu jest deszczówka. Jeśli w twoim kranie płynie twarda woda i zauważasz zbierający się na podłożu biały nalot mineralny, możesz rozważyć nawadnianie roślin wodą demineralizowaną

Czym nawozić storczyki? I jak często?

Kiedy wiemy już jak podlewać storczyki, warto pamiętać też o zasilaniu ich nawozami. Podłoża uprawowe do orchidei nie mają zdolności wiązania składników odżywczych tak, jak robi to ziemia. Tym samym należy nawozić je nieco częściej niż inne rodzaje kwiatów doniczkowych. W tym celu powinno się stosować słabe roztwory specjalistycznych produktów opracowanych z myślą o storczykach. Nie oznacza to jednak, że trzeba to robić przy każdym podlewaniu.

  • nie nawozimy nowych storczyków, które dopiero zakupiliśmy przez okres około 2 miesięcy
  • po przesadzeniu do nowego podłoża również możemy wstrzymać się z nawożeniem
  • w okresie wzrostu wegetatywnego nawozimy co około 2 tygodnie
  • intensywność nawożenia zmniejszamy, gdy pąki kwiatów zaczynają się rozwijać
  • w czasie spoczynku (zazwyczaj jest to okres jesienno-zimowy) możemy zaprzestać nawożenia

Pamiętajmy, że aby storczyki pięknie kwitły, musimy zapewnić im doskonałe warunki do wzrostu. Po okresie kwitnienia dajmy im czas na regenerację i odpoczynek. Nie zapominajmy jednak o nich, a z pewnością odwdzięczą się kolejnymi pięknymi kwiatami.