Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Zapobieganie problemom z prostatą w sezonie letnim. Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie?

Zachowanie zdrowia gruczołu krokowego jest gwarantem dobrej jakości życia na starość. Sezon letni sprzyja podejmowaniu korzystnych działań prozdrowotnych, których długofalowe skutki mogą utrzymać się przez kolejne sezony i lata. Dowiedz się, jaka jest rola aktywności fizycznej dla zdrowia prostaty.

Aktywność fizyczna a poprawa krążenia

Ćwiczenia typu cardio (aerobowe, sercowo-naczyniowe) mają na celu poprawę wykorzystania tlenu przez tkanki organizmu oraz zwiększenie wydolności układu sercowo-naczyniowego. Jaki ma to wpływ na prostatę? Podczas aktywności takich jak spacery, bieganie, jazda na rowerze czy ćwiczenia na orbitreku dochodzi do zwiększenia przepływu krwi w wielu narządach ciała, także w prostacie i otaczających ją tkankach. Dobre ukrwienie pomaga w prawidłowym odżywieniu narządów.

Aktywność fizyczna a budowa mięśni

Trening siłowy (oporowy) prowadzi do uzyskania i utrzymania masy mięśniowej. Wytrzymałość mięśniowa pomaga w wykonywaniu codziennych obowiązków i stabilizuje całą sylwetkę we właściwej osi. Odpowiednio dobrane ćwiczenia nie tylko poprawiają wygląd zewnętrzny, ale także budują siłę głębokich mięśni brzucha i pleców oraz dna miednicy. Może to pomóc w:

  • utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała,
  • zmniejszeniu bólów mięśniowych i stawowych,
  • zmniejszeniu nasilenia objawów związanych z pogorszoną funkcją prostaty,
  • poprawie funkcji seksualnych,
  • zmniejszeniu problemów z oddawaniem moczu.

Przy wykonywaniu ćwiczeń siłowych bardzo ważna jest technika i bezpieczeństwo. Nadmierne zwiększanie ciśnienia w jamie brzusznej może przynieść efekt przeciwny i osłabić mięśnie głębokie i mięśnie dna miednicy.

Aktywność fizyczna a utrata masy ciała

Dzięki ćwiczeniom, zwłaszcza aerobowym, możesz osiągnąć i utrzymać właściwą masę ciała. Nadwaga i otyłość to czynniki ryzyka problemów z prostatą i oddawaniem moczu – głównie ze względu na obciążenie dla mięśni dna miednicy. Latem wiele aktywności wykonywanych na dworze, takich jak spacery, nordic walking czy jazda na rowerze, pozwala nie tylko na przyjemne spędzanie czasu, ale także działa korzystnie dla zdrowia układu moczowo-płciowego.

Prozdrowotne działania dla zdrowia prostaty latem

W ciepłe dni pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Zaleca się wypijać minimum 2 l wody w ciągu dnia. Ta ilość powinna ulegać zwiększeniu, jeśli ćwiczysz oraz wówczas, gdy na dworze jest bardzo gorąco.

Zrezygnuj z jedzenia posiłków typu fast food i instant, a zamiast nich wybieraj świeże owoce i warzywa. Zawarte w nich składniki takie jak witamina C i antyoksydanty dobrze wpływają na zdrowie prostaty. Warto spożywać orzechy i ryby, które są źródłem kwasów omega-3. Dobrze sprawdzają się zasady diety śródziemnomorskiej. [1]

W letnim okresie wiele osób wykorzystuje zaległy urlop. Jest to dobra okazja do zadbania o zdrowie prostaty. Umów się na profilaktyczną wizytę do urologa, który dokładnie Cię zbada i podzieli się z Tobą wskazówkami na to, jak dbać o zdrowie. Jeśli odczuwasz problemy z oddawaniem moczu, możesz ustalić z nim leczenie łagodnego przerostu prostaty. Prawdopodobnie zaleci Ci tabletki na prostatę, zawierające np. wyciąg z palmy sabałowej, które mogą pomóc w zmniejszeniu odczuwanych dolegliwości. [2]

Lato to dobry czas na wprowadzenie do codzienności pozytywnego nawyku związanego z regularną aktywnością fizyczną. Możesz wypróbować wiele sportów. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Bibliografia

[1]       M. I. Sultan, S. A. Ibrahim, i R. F. Youssef, „Impact of a Mediterranean diet on prevention and management of urologic diseases”, BMC Urology, t. 24, nr 1, s. 48, luty 2024, doi: 10.1186/s12894-024-01432-9.

[2]       „Serenoa repens and Pygeum Africanum in the treatment of BPH”. Dostęp: 25 czerwiec 2024. [Online]. Dostępne na: https://irinsubria.uninsubria.it/handle/11383/2097093

 

Artykuł przygotowany przez partnera strony.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.