Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Bio, eko i organic – czym różnią się te produkty i po które warto sięgnąć?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co trafia na ich talerze. Pojęcia takie jak „bio”, „eko” i „organic” pojawiają się na coraz większej liczbie produktów spożywczych, kusząc konsumentów obietnicą zdrowej i ekologicznej żywności. Jednak czy rzeczywiście te oznaczenia są równoznaczne? Jakie standardy muszą spełniać produkty opatrzone tymi etykietami?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w rzeczywistości są produkty bioeko i organic. Zgodnie z unijnymi przepisami, wszystkie te określenia odnoszą się do żywności wytwarzanej metodami rolnictwa ekologicznego. Oznacza to, że w procesie produkcji nie stosuje się syntetycznych nawozów, pestycydów ani hormonów. Produkty te muszą posiadać odpowiednie certyfikaty i oznaczenia na etykietach, potwierdzające, że spełniają restrykcyjne normy.

Różnice między oznaczeniami

Choć na pierwszy rzut oka te trzy pojęcia mogą wydawać się synonimami, to faktycznie kryją za sobą nieco odmienne znaczenia. Żywność bio odnosi się do produktów, których wytwarzanie nie zakłóca naturalnego cyklu życia flory i fauny, pozostając w harmonii z przyrodą. Ekologiczna żywność (eko) nie tylko nie wpływa negatywnie na środowisko, ale wręcz wspiera jego rozwój, dbając o naturalne układy w ekosystemie. Natomiast produkty organic muszą zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, szanując przy tym naturalne procesy.

Aby producent mógł oznakować swoje wyroby certyfikatami bioeko lub organic, musi ściśle przestrzegać określonych norm i poddawać się regularnym kontrolom. Unijne logo produkcji ekologicznej, numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej oraz informacja o miejscu pochodzenia surowców to obowiązkowe elementy prawidłowo oznakowanych produktów. Tylko taka transparentność gwarantuje, że dany artykuł spełnia wszystkie wymagania stawiane przed ekologiczną żywnością.

Proces produkcji ekologicznej

Wytwarzanie produktów bioeko i organic wiąże się z wieloma dodatkowymi wyzwaniami i wyższymi kosztami dla rolników. Nie mogą oni stosować tanich, wydajnych nawozów syntetycznych, a jedynie te naturalne, znajdujące się na specjalnej liście. Również ochrona roślin odbywa się wyłącznie metodami mechanicznymi, bez użycia chemikaliów. Ponadto hodowla zwierząt musi zapewniać im odpowiednie warunki i karmienie paszami ekologicznymi. Te wszystkie nakłady pracy i dbałość o środowisko naturalne przekładają się na wyższe ceny produktów.

Dodatki w ekologicznej żywności

Wbrew powszechnym przekonaniom, w produktach bioeko i organic mogą znajdować się pewne dodatki. Jednak jest to ściśle określona lista E-dodatków, dopuszczonych do stosowania w przetwórstwie surowców roślinnych i zwierzęcych. Przykładem może być dwutlenek krzemu (E551), zapobiegający zbrylaniu się ziół i przypraw. Producenci muszą wykazać, że użycie danego dodatku jest konieczne i nie ma lepszej, naturalnej alternatywy.

Badania pokazują, że dla większości Polaków produkty ekologiczne są często zbyt drogie. Aż 68% respondentów wskazuje cenę jako główną barierę, uniemożliwiającą częstsze sięganie po bioeko i organic. Mimo to, 62% badanych chciałoby robić takie zakupy, upatrując w nich korzyści zdrowotnych. Najchętniej wybierane kategorie to warzywa i owoce, które stanowią 59% ekologicznych zakupów.

Wyzwania i perspektywy

Choć świadomość konsumentów na temat ekologicznej żywności rośnie, to nadal istnieje wiele wyzwań do pokonania. Przede wszystkim, należy edukować społeczeństwo, by lepiej rozumiało różnice między oznaczeniami bioeko i organic. Równie ważne jest zwiększenie dostępności tego typu produktów oraz stopniowe obniżanie ich cen, aby stały się one bardziej przystępne dla szerszego grona odbiorców. Tylko wtedy ekologiczna konsumpcja będzie mogła stać się powszechnym stylem życia, a nie jedynie luksusem dostępnym dla nielicznych.

Gdzie znaleźć produkty pochodzenia bio, eko lub organic? Przede wszystkim w sklepach, które otwarcie komunikują o jakości i pochodzeniu swoich towarów. Eko warzywa i owoce często znajdziemy w każdym sklepie spożywczym, natomiast po naturalne mąki warto zajrzeć do sklepów internetowych, np. do Zagrody Boryny – producenta mąk, kasz i płatków, które pochodzą bezpośrednio z gospodarstwa, które uprawiane jest bez sztucznych nawozów i chemikaliów.

Podsumowując, żywność bioeko i organic to produkty wytwarzane metodami rolnictwa ekologicznego, które muszą spełniać ścisłe normy i posiadać odpowiednie certyfikaty. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się synonimami, to każde z tych określeń ma nieco inne znaczenie, odzwierciedlające różne aspekty zrównoważonej produkcji. Kluczem do świadomego wyboru jest dokładne czytanie etykiet i poznanie standardów, jakim muszą odpowiadać tego typu artykuły spożywcze. Tylko wtedy konsumenci będą mogli w pełni docenić wartość ekologicznej żywności i uczynić ją stałym elementem swojej diety.

Artykuł promocyjny.