Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Zatrzymanie miesiączki – przyczyny i sposoby na wywołanie

Zaburzenia cyklu miesięcznego kobiety, to bardzo popularny problem. Jak wywołać okres, jeśli spóźnia się już dłuższy czas? Wyjaśniamy wszystkie związane z tym kwestie oraz podpowiadamy, które sposoby są skuteczne i przy tym bezpieczne.

Jak wywołać okres – przyczyny opóźnień

Kto zna kobietę, której nigdy nie spóźniła się miesiączka? Prawdopodobnie nie istnieje taka osoba. Wahania w terminie miesiączki wynoszące do 4 dni są zupełnie normalne i nie powinny budzić niepokoju (oczywiście, o ile nie jest to sytuacja, kiedy chcesz dostać okres przed jakimś ważnym wydarzeniem). Jeśli natomiast różnice w długości cyklu są znacznie większe niż kilka dni oraz powtarzają się regularnie, jest to sytuacja wymagająca konsultacji lekarskiej i natychmiastowego działania. Może bowiem być objawem chorobowym (m.in. torbieli lub nowotworów) i świadczy o tym, że w Twoim układzie hormonalnym i rozrodczym nie wszystko działa tak jak powinno. Przypomnijmy też, że cykl miesięczny u kobiety trwa średnio 28 dni, lecz cykle trwające od 24 do 35 także są zupełnie normalne. Miesiączki są zazwyczaj nieregularne podczas dojrzewania płciowego, a także w czasie przekwitania. Żadne z powyższych Ciebie nie dotyczy, a Twój okres nie pojawia się już od jakiegoś czasu? Na początku należy wykluczyć ciążę, przyczyny opóźnienia mogą być też dość proste:

– silny stres

– zbyt szybkie chudnięcie

– intensywne ćwiczenia fizyczne

– zmiana strefy czasowej

– otyłość.

Bez względu na to, z jakich przyczyn Twoja miesiączka nie pojawiła się w terminie na pewno warto wiedzieć jak wywołać okres, nie wpływając przy tym jeszcze bardziej na jego rozregulowanie.

Zanim wywołasz miesiączkę, zrób badania

Kwestia wywołania okresu dotyczy również pań, którym miesiączka wypada w mało wygodnym terminie (np. w dniu ślubu) i chcą go nieco przyspieszyć. W sytuacji, kiedy zaś kiedy okres powinien pojawić się już kilka dni (lub gorzej – tygodni) temu, jego wywołanie może zwiększyć komfort fizyczny i psychiczny. Słynny PMS (napięcie przedmiesiączkowe) potrafi naprawdę dokuczyć, tym bardziej że pojawia się nawet już tydzień przed terminem miesiączki, a w momencie kiedy menstruacja opóźnia się, przedłużają się także dolegliwości związane z PMS. Są to choćby bóle w podbrzuszu i migreny, znaczny spadek samopoczucia, rozchwianie emocjonalne, nerwowość i wiele innych. Oczekiwanie na okres w wielu przypadkach jest znacznie bardziej uciążliwe niż sama menstruacja. Zanim jednak sięgniesz po metody na wywołanie miesiączki, najlepiej byłoby wykonać odpowiednie badania, które mogą odpowiedzieć na pytanie o przyczyny takiej sytuacji. Warto choćby upewnić się czy nie jesteś w ciąży przez zbadanie stężenia beta-HCG we krwi. Kolejna sprawa, to sprawdzenie poziomu TSH we krwi – nieregularne cykle miesięczne są często objawem problemów z tarczycą. I najważniejsze – zbadaj hormony płciowe, estrogen i progesteron. Wszystko jest w normie? Udaj się zatem do lekarza lub skorzystaj z naszych domowych sposobów na to jak wywołać okres.

Zobacz także:  Plamienie implantacyjne - jak nie pomylić go z miesiączką?

Luteina – kiedy może pomóc

Jeśli zdecydowałaś się na wizytę u ginekologa, to jest to bardzo dobra decyzja. Zbadanie źródła opóźnień w cyklu miesięcznym jest ważne dla zdrowia oraz najskuteczniej pomoże zaradzić temu problemowi. Bardzo prawdopodobne, jeśli miesiączka nie pojawia się kilka tygodni po terminie, że lekarz spróbuje ją wywołać przy pomocy leków. Najczęściej przepisywana jest wówczas luteina w postaci tabletek pod język lub dopochwowych. Co to takiego? Jest to syntetyczny odpowiednik progesteronu. A to właśnie jego niedobór często powoduje zaburzenia w cyklu miesięcznym. Musisz się przygotować na to, że zanim otrzymasz receptę, lekarz przeprowadzi standardowe badanie ginekologiczne oraz szczegółowo wypyta o stan zdrowia. Istnieje bowiem kilka przeciwwskazać do przyjmowania luteiny jak m.in. nowotwory piersi i układu rodnego, zakrzepica żył, żółtaczka cholestatyczna, krwawienie z dróg rodnych, zespół Rotora i Dubin-Johnsona. Przyjmowanie luteiny jest stosunkowo bezpieczne, jednak jak każdy lek może wywoływać pewne skutki uboczne. Nieczęsto, ale zdarzają się m.in.:

– bóle głowy

– problemy z koncentracją

– wykwity skórne

– przybieranie masy ciała

– zaburzenia w funkcjonowaniu układ pokarmowego

– senność i brak energii.

Luteiny nie można przyjmować w trakcie laktacji, a jest też często przepisywana w początkowych fazach zagrożonych ciąż.

Farmakologia na receptę i bez niej

Jeśli szukasz sposobu na to jak wywołać okres nie z powodu nieregularnych cykli, lecz po prostu chcesz go nieco przyspieszyć, również przyda się konsultacja lekarska. Możliwe, że ginekolog zaleci wówczas odpowiednie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych (oczywiście, o ile je stosujesz). Wystarczy wówczas, że nie zrobisz sobie przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami (w trakcie przerwy masz okres), ale rozpoczniesz nowe tabletki i przestaniesz je brać dopiero w dniu, kiedy chciałabyś dostać miesiączkę. Lepiej jednak powstrzymaj się od samodzielnych eksperymentów z lekami i poradź się swojego lekarza. W innym wypadku, możesz zaszkodzić swojemu układowi hormonalnemu. Twój cykl jest już rozregulowany, a nie chcesz lub nie możesz przyjmować luteiny i środków antykoncepcyjnych? Spróbuj ziołowych tabletek prosto z apteki, które wykazują bardzo skuteczne działanie w przywracaniu równowagi hormonalnej i właściwego funkcjonowania całego układu rozrodczego. Szukaj w ich składzie ekstraktu z czarnych owoców niepokalanka mnisiego (naturalnie obniża poziom prolaktyny we krwi) lub suchego wyciągu z owoców Agnus castus (łagodzi także objawy PMS). Oczywiście należy stosować je zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, a jeśli po 3 miesiącach nie przyniosą spodziewanych efektów, należy udać się do lekarza.

Zobacz także:  Wywołanie miesiączki przed terminem - Jak przyspieszyć okres?

Znane, ludowe sposoby na wywołanie okresu

Szukasz domowych sposobów na to jak wywołać okres? Nie będą one tak skuteczne jak farmakoterapia, ale można stosować je pomocniczo, kiedy miesiączka spóźnia się o kilka dni lub chcesz, żeby pojawiła się trochę wcześniej niż zwykle. W takich sytuacjach warto zdać się na ludowe mądrości i spróbować metod wprost o naszych babć, więc:

– gorące kąpiele, sauna, ciepłe okłady na brzuch

– ziołowe herbatki z malwy, krwawnika pospolitego, dziurawca i nagietka

– wysiłek fizyczny z uwzględnienie dolnych mięśni brzucha

– kieliszek czerwonego wina wieczorem.

Pamiętaj, że raz rozregulowany cykl miesięczny, trudno jest z powrotem przestawić na właściwe tory. Zanim więc zdecydujesz się na własną rękę wywoływać okres, dobrze to przemyśl i najlepiej skonsultuj się z ginekologiem.