Chrom jest pierwiastkiem potrzebnym organizmowi w wielu procesach. Dzięki niemu wszystkie komórki mogą prawidłowo funkcjonować. Nie wszystkie informacje na jego temat są zgodne z prawdą. Sprawdź najważniejsze fakty i mity na temat chromu.
Chrom wpływa na metabolizm glukozy
FAKT. Chrom wchodzi w skład enzymów, które biorą udział w metabolizmie glukozy. Pierwiastek ten poprawia zdolność tkanek do jej wykorzystania. Wpływa to pośrednio na jej stężenie we krwi.
Warto dodać, że nie jest to jedyny mechanizm, dzięki któremu chrom wpływa na stężenie glukozy. Pierwiastek ten reguluje pracę trzustki, która wytwarza insulinę. Jest to hormon, który ułatwia transfer cząsteczek glukozy do komórek. Gdy jest to zaburzone, jej poziom we krwi rośnie. Jest to widoczne u osób z dużym niedoborem chromu.
Organizm sam produkuje chrom
MIT. Organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować chromu. Dlatego należy dostarczać go z zewnątrz, aby utrzymać jego prawidłowy poziom. Można to zrobić na dwa sposoby:
- wraz z dietą,
- wraz z suplementami diety.
Chrom jest obecny w następujących produktach spożywczych: kasze, orzechy, szpinak, kakao (również gorzka czekolada), produkty pełnoziarniste, ryby (zwłaszcza łosoś wędzony) i mięso. Dieta powinna być dobrze zbilansowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu.
Suplementy z chromem mają postać kapsułek i tabletek. Często są to preparaty złożone, które zawierają jeszcze inne pierwiastki potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania (m.in. cynk, miedź).
Chrom wspiera proces odchudzania
FAKT. Chrom wspiera proces odchudzania dzięki udziałowi w metabolizmie glukozy oraz tłuszczów. Wpływa także na apetyt. Reguluje go, co zapobiega napadom głodu, a tym samym spożywaniu zbyt dużej ilości pokarmu. Osoby, które stosują dietę odchudzającą, mogą dodatkowo suplementować chrom.
Rośliny strączkowe utrudniają wchłanianie chromu
FAKT. W roślinach strączkowych są obecne fityniany. Substancje te utrudniają wchłanianie chromu z przewodu pokarmowego. Dlatego wskazane jest, aby nie łączyć ich z pokarmami bogatymi w ten pierwiastek. Natomiast dobrze jest jednocześnie spożywać produkty bogate w witaminę C i witaminę B3, które wspierają proces wchłaniania chromu.
Chrom wspiera funkcjonowanie układu krążenia
FAKT. Chrom wspiera układ krążenia dzięki udziałowi w syntezie kwasów tłuszczowych. Zapobiega to odkładaniu się cholesterolu w ścianach tętnic. Tym samym u osób z prawidłowym stężeniem chromu niższe jest ryzyko miażdżycy.