Oznaczenia prania, to niezwykle ważne informacje, które znajdziesz na metkach ubrań. Nie przyglądasz się im zbyt uważnie? Ten błąd może Cię sporo kosztować, jeśli źle ustawisz program piorąc np. kaszmirowy sweter. Sprawdź, co oznaczają najważniejsze symbole i jakich błędów unikać podczas prania i pielęgnacji odzieży.
Oznaczenia prania – po co są potrzebne
Odkąd pralki automatyczne stały się standardowym wyposażeniem mieszkań, pranie stało się niezwykle proste. Wystarczy posegregować ubrania, wrzucić je do automatu, ustawić program, włączyć przycisk i gotowe! Jednak nie zawsze takie jest. Należy pamiętać, że różne tkaniny wymagają innych ustawień pralki automatycznej, jak też ich nieodpowiednie suszenie i prasowanie może doprowadzić do szybszego zużycia, a nawet zniszczenia materiału. Metki na ubraniach zawierają niezwykle istotne informacje z zaleceniami od producenta, które mają zapewnić właściwą pielęgnację, dzięki czemu ubrania przez długi czas zachowają swój piękny wygląd. Przyznaj się jednak szczerze – czytasz je? Same symbole mogą być trudne do odczytania, a słowne instrukcje są z kolei napisane tak drobnym druczkiem, że do ich rozszyfrowania przydałaby się lupa. Lepiej więc szybko nadrobić zaległości i dowiedzieć się co oznaczają kolejne oznaczenia prania na Twoich ubraniach. Z naszym przewodnikiem to niezwykle proste, a na pewno znacznie ułatwi codzienne dbanie o odzież.
Symbole dotyczące ustawień programu
W nowoczesnych pralkach automatycznych, najczęściej możesz ustawić gotowy program dedykowany do danego rodzaju odzieży, jak np. bawełna, syntetyki czy tkaniny delikatne. Nawet jednak ustawiając taki program, należy zwrócić uwagę na parametry, jakie się przy nim automatycznie ustawiają oraz skonfrontować je z symbolami, widniejącymi na metkach produktów, które zamierzasz wyprać. Podstawową sprawą jest oczywiście temperatura wody i rodzaj materiału. Informuje o tym symbol w postaci miski z wodą. Odnosząc się do temperatury, w misce znajduje się odpowiednia ilość kropek i kolejno: jedna kropka oznacza 30 stopni, 2 kropki – 40 stopni, 3 kropki – 50 stopni itd. Obecnie coraz częściej zamiast kropek, w środku miski jest po prostu oznaczenie liczbowe. Pozostałe oznaczenia prania z symbolem miski odnoszą się do rodzaju tkaniny i oznaczają:
– sama miska z wodą – bawełna
– kropka w środku miski oraz linia pod jej spodem – ubrania z poliestru
– dwie kreski pod miską – tkaniny delikatne jak choćby wełna i jedwab
– dłoń wewnątrz miski – materiały, które mogą być prane tylko ręcznie
– przekreślona miska – pranie samodzielne nie jest zalecane, należy udać się do pralni chemicznej.
Oznaczenia ułatwiające prasowanie i suszenie
Jeśli wiesz już jaki rodzaj programu będzie odpowiedni dla Twojej odzieży, pora przyjrzeć się kolejnym oznaczeniom na metkach, odnoszących się do następnych etapów pielęgnacji odzieży. Stosowanie suszarek bębnowych nie jest może powszechne, ale na pewno bardzo wygodne. Jakie symbole oznaczenia prania dotyczą suszenia?
– koło opisane w kwadracie – suszenie jest dozwolone
– koło opisane w kwadracie z kropką w środku – suszenie tylko w niskiej temperaturze
– przekreślone koło opisane w kwadracie – suszenie nie jest zalecane
– kwadrat z kreską w środku – suszenie danego produktu powinno odbywać się przez jego płaskie rozłożenie na stojącej suszarce
– koperta – ubranie należy suszyć przez jego rozwieszenie
– kwadrat z trzema pionowymi kreskami – nie można wykręcać ubrań, a suszenie powinno odbywać się w pozycji pionowej.
Co z prasowaniem? W żelazkach można spotkać się z automatycznym wykrywaniem rodzaju tkaniny, przez co oznaczenia na metkach mogą nie być już tak istotne. Jednak na wszelki wypadek przypominamy, że żelazko z kropką w środku oznacza maksymalną temperaturę prasowania: jedna kropka – 110 stopni, 2 kropki – 150 stopni, 3 kropki – 200 stopni. Przekreślony rysunek żelazka jest zaś absolutnym zakazem prasowania. O ile, oczywiście nie chcesz zniszczyć materiału.
Stosowanie detergentów i bezpieczeństwo
Pozostałe, najważniejsze symbole dotyczą bezpieczeństwa podczas stosowania odplamiaczy i wybielaczy. Nie są to więc może częste sytuacje, jednak niestosowanie się do tych zaleceń będzie skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem danego produktu. Lepiej więc dobrze je zapamiętać. Do najważniejszych należą:
– trójkąt – stosowanie wybielacza jest dozwolone
– przekreślony trójkąt – analogicznie do powyższego – zakaz używania wybielacza
– okrąg – można (ale nie trzeba) prać chemicznie
– przekreślony okrąg – nie można prać chemicznie
– litera „A” wpisana w okrąg – dozwolone jest czyszczenie we wszystkich typach rozpuszczalników
– litera „P” wpisana w okrąg – konieczne jest pranie chemiczne
– litera „F” wpisana w okrąg – pranie chemiczne przy zastosowaniu delikatnych środków.
Dobrym pomysłem będzie pozostawienie oznaczenia prania na metce (wiele osób ma zwyczaj ich wycinania), dzięki czemu unikniesz sytuacji, kiedy nie wiesz jaki rodzaj czyszczenia i pielęgnacji będzie odpowiedni przy danej odzieży.
Pranie – tych błędów się wystrzegaj
Wszystkie zalecenia od producentów warto wziąć sobie do serca, ponieważ są one gwarancją trwałości i dobrego wyglądu ubrań. Błędem jest ich ignorowanie oraz nieprzestrzeganie, szczególnie w przypadku tkanin delikatnych, wymagających szczególnej troski. Dotyczy to równie popularnej wełny (także kaszmirowej), którą pierze się wyłącznie ręcznie oraz wymagane jest do tego używanie specjalnych detergentów. Zbyt wysoka temperatura lub silne środki piorące mogą spowodować jej skurczenie, mechacenie i utratę typowej struktury. Wystarczy jedno niewłaściwe pranie, żeby ulubiony sweter trafił do śmieci. Inne rady, które warto zapamiętać, to choćby:
– napełniając pralkę unikaj przy tym jej przeładowywania – pranie będzie nie tylko niedokładne, ale może też uszkodzić odzież
– płyny zmiękczające powinny być używane tylko wtedy, kiedy posiadasz twardą wodę, nie wolno ich zaś stosować w przypadku wspomnianej wełny i… jeansów
– wyprane ubrania należy jak najszybciej wyjąć, żeby zapobiec ich przykremu zapachowi oraz nadmiernym zagnieceniom
– rozwieszając pranie, strzep je wcześniej w powietrzu – będzie znacznie mniej pogniecione, a prasowanie łatwiejsze.
Korzystając z tych porad, na pewno ułatwisz sobie nieco codzienne obowiązki. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń producenta. Nie zapomnij o tym podczas następnego prania.