Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Ile gramów ma łyżeczka – dlaczego warto znać te miary?

Dozowanie produktów sypkich i stałych jest podawane w gramach lub mierzone łyżeczkami, łyżkami, szklankami. Uważa się, że prawdziwa gospodyni domowa potrafi odmierzyć dawkowanie produktów na oko, ale nie każdemu się to udaje i nie warto ryzykować, danie można zepsuć. Warto wiedzieć, ile gramów ma łyżeczka mąki, cukru czy kakao. Często podczas gotowania różnych potraw, pieczenia ciast i ciasteczek, nie ma pod ręką dokładnej wagi kuchennej, dlatego mierzy się wymaganą ilość niezbędnych składników za pomocą improwizowanych środków. Przeważnie używa się łyżek stołowych i łyżeczek do herbaty, czasami łyżeczek deserowych lub, w przypadku dużych objętości, używa się pomiaru za pomocą szklanek.

Ile gramów ma łyżeczka, ile gramów przypraw może pomieścić?

Oczywiście najłatwiej zmierzyć ilość i wagę składników na nowoczesnej wadze kuchennej. Ale co zrobić, gdy nie ma pod ręką skali ani miarki, a w przepisie wszystkie składniki są podane w gramach i mililitrach? Na przykład: przepis zawiera szklankę, oznacza to, że mierzymy ją szklanką, jeśli łyżka, trzeba użyć  łyżki stołowej lub małej łyżeczki, jeśli w mililitrach, używamy miarki. Ile gramów ma łyżeczka danego produktu?

Przykłady – ile gramów ma łyżeczka?

Nazwa produktu Ile gramów ma łyżeczka
Woda    5
Dżem    15
Gruba sól kuchenna    7,7
Drobna sól    5,8
Sól himalajska różowa   10
Cukier kryształ    4
Cukier puder    2,4
Mąka pszenna – typ 500    2,6
Mąka krupczatka, mąka graham    3
Kasza owsiana    3,6
Kasza gryczana    3,6
Kasza jęczmienna perłowa    3
Ryż biały    3,8
Kasza jaglana    3,6
Płatki pszenne    3,2
Kasza manna    3,4
Płatki owsiane    3,2
Płatki kukurydziane    1
Kasza kuskus    3,4
Groch łuskany    10
Soczewica    12
Fasola biała    10
Czosnek wyciśnięty przez praskę    8
Miód naturalny (płyn)   6,6
Mak   2,8
Orzechy włoskie (mielone)   3,5
Orzeszki ziemne   4,8
Orzechy laskowe   4,8
Płatki migdałowe   3,4
Suche drożdże   3
Kwasek cytrynowy   5
Soda oczyszczona   4
Proszek do pieczenia   4
Cukier waniliowy   4
Żelatyna (proszek)   4
Mleko w proszku   5
Ser żółty   5
Twaróg śmietankowy   10
Naturalna kawa mielona   4,8
Kawa rozpuszczalna   3
Kakao   3,2
Mielony cynamon   3,8
Papryka słodka w proszku   4
Gałka muszkatołowa w proszku   2
Skrobia ziemniaczana   2,8
Pieprz mielony   1
Zioła suszone   1
Ocet winny   5
Ocet jabłkowy   1,9
Olej roślinny rzepakowy   4,3
Oliwa z oliwek   5
Olej sezamowy   3
Masło, margaryna   6,4
Masło klarowane   8
Smalec   15
Mleko 3,2%   4,6
Mleko kozie   5
Mleko skondensowane   5
Rodzynki   4,8
Wiórki kokosowe   1,8
Koncentrat pomidorowy   15
Majonez   10

 Znaczenie prawidłowego dozowania produktów – ile gramów ma łyżeczka?

Poznanie ile gramów ma łyżeczka konkretnego produktu to prosty, wygodny i szybki sposób odmierzania. Jednak w takim przypadku trzeba np. wiedzieć, ile gramów znajduje się w łyżeczce niektórych produktów, ile zmieści się różnych składników o sypkiej i płynnej konsystencji. Jak na przykład w jednym z przepisów na puszysty biszkopt skład mierzony jest w łyżkach, chociaż obok niego jest zapisana liczba gramów? Jest mało prawdopodobne, aby ktoś zapamiętał wszystkie liczby, dlatego najlepiej zawsze mieć pod ręką specjalną tabelę miar masy i objętości produktów sypkich i płynnych, która wskazuje wartości wagowe najpopularniejszych składników najczęściej używanych w kuchni.

Takie przydatne przypomnienie powinno znaleźć się w kuchni, pomagając szybko odmierzyć dokładną ilość niezbędnych składników na przyszłe śniadania, obiady i kolacje. Nawet początkujący szef kuchni nigdy nie pomyli się w dawkowaniu, wiedząc, ile ten lub inny rodzaj jedzenia waży w łyżeczce lub łyżce stołowej. Ile gramów ma łyżeczka soli, cukru lub miodu? To dobrze znane urządzenie kuchenne jest w każdym domu. Najzwyklejsza łyżeczka pomoże w tym nie tylko młodym, ale także doświadczonym gospodyniom domowym.

Wszystkie składniki potraw mają różną ziarnistość i gęstość, a to oczywiście wpływa na ich pojemność w łyżeczce. Na przykład cukier puder lub mąka pszenna są odpowiednio bardzo drobno zmielone, będą pasować gramaturą. Jednak gęstość tych składników nie jest zbyt duża, więc w domowym urządzeniu pomiarowym będą lekkie.

Można także przygotowywać pyszne posiłki bez korzystania z wagi kuchennej, znając średnią wagę wielu produktów. Na przykład takie:

  • Małe jajko kurze – 50-55 gram
  • Białko – 35 gram
  • Żółtko – 15 gram
  • Średnie jajko kurze – 55-65 gram
  • Duże jajko kurze – 65-70 gram
  • Średnia bulwa ziemniaka – 150-200 gram
  • Mały ząbek czosnku – 5 gram
  • Średnia cebula – 150 gram.

Dlaczego tak ważne jest odmierzanie składników przy gotowaniu?

Trudno sobie wyobrazić, jak można odmierzyć pięć szklanek mąki lub litr mleka łyżkami, więc te sztućce nadają się do odmierzania niewielkich ilości jedzenia. Na przykład, jeśli potrzebne jest bardzo mało mąki do ciast przewiewnych, sosu beszamelowego, ciast warzywnych, mięsnych lub rybnych, można użyć łyżeczki lub łyżki stołowej. Warto mieć to na uwadze.

Aby danie odniosło sukces, składniki muszą być prawidłowo odmierzone. Oczywiście doświadczeni kucharze robią to doskonale, ale jeśli ktoś jest początkującym kucharzem lub korzysta z przepisu po raz pierwszy, bardziej poprawne będzie dokładne odmierzenie wszystkich składników.To samo dotyczy pieczenia: dokładność pomiaru może świadczyć o sukcesie lub niepowodzeniu przepisu. Wskazane jest posiadanie łyżeczek ze stali nierdzewnej, ponieważ nie reagują z żywnością, są mocne i trwałe w użyciu oraz można je myć w zmywarce.

Miarki – służą do odmierzania zarówno suchych składników jak i płynów: mąki, cukru, zbóż, wody, mleka, octu itp. Zwykle jest to zestaw czterech do pięciu filiżanek, od 1/8 filiżanki do 1 filiżanki. Kubki ze stali nierdzewnej są najlepsze. Zwykle 1 filiżanka = 240 ml.

Miarka do cieczy – służy do odmierzania dużych ilości składników, najczęściej płynów. Duże kubki zwykle mają oznaczenia, takie jak mililitr, litr, kufel, filiżanka. Najlepiej używać szklanych filiżanek żaroodpornych, aby można je było napełniać gorącym płynem (np. bulionem) lub używać w kuchence mikrofalowej. Nawiasem mówiąc, takie kubki – dzbanki o dużych rozmiarach są wygodne do robienia ciasta na naleśniki, gofry. Warto zawsze zajrzeć do zapisanych miar składników.