Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Kiedy zrobić test ciążowy, by jego wynik okazał się wiarygodny?

Osoby starające się o dziecko bardzo często nie wiedzą, kiedy zrobić test ciążowy, by jego wynik okazał się wiarygodny. Wykonywanie testu kilka dni po zbliżeniu jest całkowicie bezsensowne. Kiedy w takim razie jest najlepszy moment do zrobienia testu? 

Testy ciążowe cieszą się ogromną popularnością ze względu na ich cenę i łatwą dostępność. Test nie jest jednak najbardziej wiarygodną metodą rozpoznawania, czy doszło do zapłodnienia. O wyniku testu decyduje wiele czynników, między innymi to, po ilu dniach od stosunku został on wykonany. Bardzo często liczy się również to, czy test został zrobiony prawidłowo oraz to, o jakiej porze dnia go wykonano. Zdarzają się sytuacje, w których test ciążowy daje fałszywie pozytywny wynik. Jak i kiedy zrobić test ciążowy, by dał on możliwie najbardziej wiarygodny wynik?

Test ciążowy – kiedy robić?

Wykonywanie testu ciążowego kilka dni po stosunku jest całkowicie bezsensowne. Nawet jeśli faktycznie doszło już do zapłodnienia, to żadne badania nie mogą tego jeszcze stwierdzić. Wędrówka zapłodnionej komórki jajowej do macicy trwa około 6 dni. Robienie testu w tym czasie nie może dać wiarygodnego wyniku. Kiedy należy robić test ciążowy? Wielu specjalistów poleca wstrzymać się z robieniem testu do dnia, w którym powinna pojawić się miesiączka. Jak wiadomo, jedną z pierwszych oznak ciąży jest zatrzymanie cyklu menstruacyjnego. Jeśli krwawienie nie pojawiło się w spodziewanym terminie, może to być pierwszy sygnał, że doszło do zapłodnienia. Warto wówczas wykonać również test, by potwierdzić swoje przypuszczenia. Osoby, które nie chcą czekać do dnia, w którym powinna pojawić się miesiączka, tylko wykonać test wcześniej, powinny to zrobić minimum 10 dni po stosunku, w którego trakcie mogło dojść do zapłodnienia.

O jakiej porze dnia powinno się wykonywać test ciążowy?

Podczas robienia testu ciążowego liczy się również to, czy wykonujemy go tuż po przebudzeniu, w środku dnia, czy też przed pójściem spać. Jaka pora dnia jest optymalna do tego, by wykonać test i mieć pewność, że jego wynik jest wiarygodny? Zadaniem każdego testu ciążowego jest wykrycie hormonu, który zaczyna być wydzielany w momencie, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w macicy. Wiele kobiet jest przekonanych, że test ciążowy można wykonywać wyłącznie tuż po przebudzeniu. Jak się okazuje, jest to mit. Pora dnia nie ma większego znaczenia przy wykonywaniu testu ciążowego. Hormon zwany HCG jest wydzielany przez całą dobę, Jedyne zastrzeżenie wynika stąd, że rano stężenie HCG jest największe, ze względu na to, że w nocy rzadziej oddajemy mocz.

Zobacz także:  Ciąża a farbowanie włosów - fakty i mity

Jaki test ciążowy wybrać?

Rynek farmaceutyczny oferuje dziś bardzo wiele rodzajów testów ciążowych, co może powodować problemy z podjęciem decyzji, jaki test wybrać. Oto najpopularniejsze rodzaje testów, po które chętnie sięgają kobiety:

  • Test paskowy – jego popularność jest spowodowana głównie ceną. Test paskowy jest jednym z najtańszych testów ciążowych. Czy może wobec tego być skuteczny? Jak najbardziej, wystarczy wykonać go prawidłowo. Test ten polega na zanurzeniu paska w moczu na kilka sekund i odłożeniu go, by po minucie móc odczytać wynik według dołączonej do opakowania instrukcji.
  • Test płytkowy – równie łatwy do wykonania, co test paskowy. W tym wypadku należy nabrać kilka kropel moczu do dołączonej do testu pipety, a następnie ciecz umieścić w przeznaczonym do tego miejscu na płytce. Po kilku minutach można odczytać wynik, pozytywny zazwyczaj objawia się dwoma kreskami.
  • Test cyfrowy – jedyny test wykonywany przy pomocy próbki moczu, który może być użyty wielokrotnie. Test wykonuje się podobnie, jak test płytkowy, z tą różnicą, że wynik pojawia się na wyświetlaczu. Kupując test cyfrowy, należy liczyć się jednak z tym, że jest on nieco droższy od testu płytkowego, czy paskowego.
  • Domowy test ciążowy z krwi – w domowym zaciszu możemy również wykonać test ciążowy z krwi. Testy te działają podobnie, jak te, do których używa się próbki moczu. Krew do testu należy pobrać z palca i umieścić we wskazanym miejscu, wynik wyświetli się w przeznaczonym do tego okienku.

Który test z wszystkich wymienionych wyróżnia się największą skutecznością? Tak naprawdę nie ma tutaj reguły. Tanie testy zazwyczaj są równie skuteczne co te droższe, Czasami drogi test może dać fałszywy wynik, jeśli nie wykonamy go zgodnie z instrukcją. O skuteczności testu decyduje w największym stopniu czas, kiedy został on wykonany oraz to, czy robiąc test, postępujemy zgodnie z zaleceniami.

Najczęstsze błędy popełniane podczas robienia testu ciążowego

Jakie błędy popełniamy najczęściej, wykonując test ciążowy? Standardową przyczyną fałszywego wyniku na teście, są błędy podczas jego wykonywania. Jakich błędów warto się wystrzegać?

  • Zbyt wczesne wykonanie testu – błąd popełniany zazwyczaj przez kobiety, które bardzo pragną zajść w ciążę. Wykonywanie testu wcześniej niż 10 dni po stosunku nie ma większego sensu, jest jedynie stratą pieniędzy.
  • Korzystanie z testu po terminie przydatności – wbrew pozorom termin przydatności testu ciążowego jest bardzo ważny. Test po terminie może dać fałszywie dodatni lub fałszywie negatywny wynik.
  • Wypicie zbyt dużej ilości płynów – jeden z najczęściej popełnianych błędów. Dlaczego przed wykonaniem testu ciążowego nie należy dużo pić? Wypite płyny mają duży wpływ na stężenie hormonu HCG w moczu, stąd też zaleca się wykonywanie testu ciążowego rano.
Zobacz także:  Plamienie implantacyjne - jak nie pomylić go z miesiączką?

Warto wystrzegać się tych błędów, by uniknąć rozczarowania wynikającego z fałszywie pozytywnego wyniku. Fałszywie negatywny wynik również wiąże się z konsekwencjami. Kobieta przekonana o tym, że nie jest w ciąży, może nieświadomie doprowadzić do poronienia przez złe nawyki, alkohol, nikotynę, czy intensywny wysiłek fizyczny.

Kiedy test ciążowy może dać pozytywny wynik?

Wiemy już kiedy robić test ciążowy i jakich błędów unikać, a mimo to test dał wynik fałszywie pozytywny? Jaka może być tego przyczyna? W sytuacji, gdy wynik testu ciążowego okazał się pozytywny, jednak badanie lekarskie nie wykazało ciąży, warto zrobić inne badania. Fałszywie pozytywny test ciążowy czasami może oznaczać obecność zmian nowotworowych w organizmie. Fałszywie pozytywny test ciążowy czasami oznacza również obecność torbieli na jajnikach. Nie zawsze jednak fałszywie pozytywny wynik testu świadczy od razu o groźnej chorobie, czasami powody są inne. Zdarza się, że hormon HCG występuje w niektórych lekach zażywanych w celu leczenia bezpłodności. Przed przyjęciem jakichkolwiek leków warto uważnie przestudiować ich skład i ewentualnie poprosić lekarza o zmianę. Jeśli nie da się uniknąć stosowania leków bez HCG warto zrezygnować z wykonywania testów ciążowych w domu, gdyż ich wynik nie może być wiarygodny. Fałszywie pozytywny test może pojawić się również wtedy, gdy wykonujemy go po niedawno przebytej ciąży lub, gdy w naszym ciele rozwija się ciąża pozamaciczna. Fałszywie pozytywny test powinien być sygnałem do gruntownych badań, czy w organizmie nie pojawiły się zmiany mogące zagrozić w jakiś sposób naszemu zdrowiu. Wczesne wykrycie chorób i rozpoczęcie leczenia daje dużą szansę powrotu do zdrowia.