Krioterapia to bardzo popularna metoda kuracji, którą wykorzystują osoby zmagające się m.in. z obrzękami, dolegliwościami bólowymi lub stanami zapalnymi. Skutkiem leczenia zimnem poprzez użycie ciekłego azotu jest pobudzenie reakcji ludzkiego organizmu. A czym dokładnie charakteryzuje się niefarmakologiczny sposób uśmierzania bólu?
Leczenie zimnem przy użyciu ciekłego azotu – wskazania i przeciwwskazania
Leczenie przy pomocy ciekłego azotu to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które z trudem zwalczają, chociażby stany zapalne. Największą zaletą tej właśnie metody niefarmakologicznej jest to, że w żaden sposób nie obciąża ona wewnętrznych organów. Jest wobec tego w pełni bezpieczna, aczkolwiek nie każdy powinien się na nią decydować.
Jakie są główne przeciwwskazania krioterapii? Przede wszystkim mowa o chorobach dróg oddechowych, chorobach nowotworowych, niewydolności krążenia, zaburzeniach rytmu serca, nadczynności i niedoczynności tarczycy czy też uczuleniu na zimno.
Natomiast bez wątpienia powinni skorzystać z niej pacjenci zmagający się z przeciążeniami układu kostno-stawowego, obrzękami będącymi efektem złamań i zwichnięć, zwyrodnieniami stawów oraz rwą kulszową. Co więcej, krioterapia jest w stanie zapobiec odleżynom.
Krioterapia i jej metody wykorzystania ciekłego azotu
Podczas leczenia ciekłym azotem wykorzystuje się dwie metody. Pierwszą z nich jest krioterapia ogólna. Polega na zastosowaniu specjalnej komory kriogenicznej, a zabieg odbywa się w temperaturze poniżej -100°C. Koniecznością jest odzianie pacjenta w rękawiczki, kostium kąpielowy oraz skarpetki. Przebieg procesu oczywiście ściśle kontroluje personel medyczny. Osoba przebywająca w komorze w każdej chwili może poprosić o przerwanie zabiegu, jeśli tylko odczuje jakikolwiek dyskomfort. Całość trwa maksymalnie do 30 minut, zaś po zakończeniu kinezyterapii wskazane jest wykonywanie ćwiczeń ruchowych ustalonych przez fizjoterapeutę.
Drugi sposób to krioterapia miejscowa. Wykorzystuje się w niej specjalne urządzenie, czyli krioaplikator. Służy on do schłodzenia określonych części ciała, na skutek czego dochodzi do obkurczenia naczyń krwionośnych, a także spowolnienia przemiany materii. W następnej fazie naczynia zostają rozszerzone, co przyspiesza krążenie krwi. Finalnie dostrzegalne jest obniżenie napięcia nerwowego, zmniejszenie obrzęków i krwiaków oraz zniwelowanie poziomu bólu.
Oczywiście w przypadku wszystkich zabiegów ogromną rolę odgrywa profesjonalny sprzęt oraz właściwe przechowywanie ciekłego azotu. W tym celu warto skorzystać z usług sprawdzonych dystrybutorów naczyń kriogenicznych, takich jak firma Cryogen.
Zabiegi krioterapeutyczne w trosce o Twoją urodę
Właściwości ciekłego azotu, które są pożądane w medycynie, sprawiły, że krioterapia wykorzystywana jest w wielu obszarach. Oprócz wspomnianej fizjoterapii, leczenie zimnem znalazło swoje zastosowanie w dermatologii. Nic zatem dziwnego, że gabinety kosmetologiczne prześcigają się w liczbie oferowanych zabiegów z użyciem cieczy kriogenicznej.
Niezwykle popularny jest m.in. kriopeeling. To nic innego jak likwidowanie najróżniejszych defektów w postaci blizn lub przebarwień. To w pełni bezpieczna alternatywa dla operacji wykonywanych laserowo, która polega na wymrażaniu wewnętrznej warstwy skóry. Oczywiście to nie wszystko, ponieważ ciekły azot jest również ogromnym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o poprawę kondycji paznokci oraz włosów.