Stres to nieodłączny element współczesnego życia, a jego skutki bywają bardzo szkodliwe zarówno dla umysłu, jak i ciała. Między innymi może on przyczynić się do wystąpienia i nasilenia dolegliwości bólowych, np. kręgosłupa. Jaki jest związek pomiędzy przewlekłym stresem a odczuwaniem bólu? Poznaj metody radzenia sobie z tymi problemami.
Przewlekły stres a ból kręgosłupa
Przewlekły stres ma szkodliwy wpływ na cały organizm, a jednym z jego efektów może być nasilenie toczących się chorób i stanów zapalnych, w tym bólu kręgosłupa. Odbywa się to na kilka sposobów:
- zwiększenie napięcia mięśni – nasze mięśnie są stale naprężone, co w dłuższej perspektywie prowadzi do skurczów i bólu,
- percepcja bólu – pod wpływem stresu układ nerwowy jest bardziej wrażliwy na bodźce bólowe, przez co możemy silniej odczuwać dolegliwości,
- zaburzenia snu – nerwowy okres często oznacza problemy z zasypianiem i bezsenność. To wpływa negatywnie na kondycję całego organizmu, który nie ma wystarczająco dużo czasu na regenerację,
- wysokie stężenie hormonów stresu – najpopularniejszy z nich to kortyzol, który w wyniku napięcia nerwowego jest w dużych ilościach uwalniany z nadnerczy. Może on nasilać stan zapalny i towarzyszące mu dolegliwości bólowe,
- niewłaściwa postawa – czasem pod wpływem stresu nieświadomie przyjmujemy postawę obronną, np. garbimy się. Jeśli trwa to dłuższy czas, może prowadzić do bólu kręgosłupa[1].
Jak złagodzić ból kręgosłupa?
W leczeniu bólu kręgosłupa stosowane są NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, których przedstawicielem jest np. deksketoprofen. Hamuje on aktywność enzymów, które syntetyzują prostaglandyny – cząsteczki wywołujące i podtrzymujące stan zapalny. W ten sposób może zmniejszyć nasilenie towarzyszących mu objawów, takich jak ból, obrzęk czy miejscowe ocieplenie tkanek. Dodatkowo deksketoprofen moduluje przewodzenie bodźców bólowych, dzięki czemu może zapobiec przekształceniu bólu ostrego w przewlekły.
Lek przeciwbólowy z deksketoprofenem zaczyna działać już po ok. 30. minutach od podania. Możesz skrócić ten czas, jeśli przyjmiesz go na pusty żołądek. Ponieważ w przypadku tej substancji ryzyko działań niepożądanych jest niewielkie, można stosować go na czczo. Deksketoprofen łagodzi ból o nasileniu niewielkim do umiarkowanego[2].
Metody radzenia sobie ze stresem
Stres działa niszcząco na organizm, dlatego warto podjąć kroki, które pomogą go wyeliminować z naszego życia. Jeśli napięcie i nerwy wynikają z toksycznego środowiska w pracy, rozważ jej zmianę – to drastyczny krok, jednak zdrowie jest tego warte. Wypróbuj też popularne techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia oddechowe czy joga, które pozwalają się wyciszyć i uspokoić.
W radzeniu sobie ze stresem pomóc może także aktywność fizyczna, pod której wpływem organizm uwalnia endorfiny – hormony szczęścia. Wybierz sport, który sprawia Ci przyjemność i zadbaj o to, aby móc poświęcać na niego regularnie czas.
,,To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Przed użyciem zapoznaj się z lekarzem lub farmaceutą.”
Jeśli stres Cię przytłacza, nie bój się poprosić o pomoc. Wsparcie najbliższych osób często ułatwia radzenie sobie z trudnym okresem życia. Możesz też skorzystać z pomocy psychologa – terapia pozwoli Ci spojrzeć na swoje problemy z innej perspektywy[3].
[1] Ahmad, A. H., & Zakaria, R. (2015). Pain in times of stress. The Malaysian journal of medical sciences, 22(Spec Issue), 52-61.
[2] Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1): 61-67.
[3] https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=the-stress-pain-connection-88-p11008 [dostęp 31.05.2024].
Materiał sponsorowany.