Jedną z chorób coraz częściej występujących współcześnie jest łuszczyca. Można jednak skutecznie sobie z nią radzić.
Co to jest łuszczyca?
Łuszczyca jest jedną z chorób charakteryzujących się dokuczliwymi zmianami skórnymi. Ma ona podłoże autoimmunologiczne, najczęściej atakuje skórę w okolicy łokci, kolan, głowy, może też przebiegać wraz zapaleniem stawów. Łuszczyca jest niezakaźna i na ten moment – nieuleczalna. Mamy jednak skuteczne metody walki z jej objawami i zapewniania chorym komfortu życia. Istotna jest odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry a także dbałość o unikanie czynników, które postać choroby mogą zaostrzyć.
Co wywołuje łuszczycę?
Różne mogą być podłoża występowania łuszczycy. Jest to w dalszym ciągu dość tajemnicze schorzenie. Wśród potencjalnie wywołujących łuszczycę czynników wymienia się na przykład stres, palenie papierosów, alkohol czy cytrusy lub gluten. Ciekawe, że u niektórych osób promieniowanie słoneczne zaostrza symptomy lub wręcz wywołuje atak, natomiast u innych chorych słońce skuteczne łagodzi istniejące objawy. Coraz częściej mówi się również o tym, że łuszczyca ma podłoże genetyczne i dzieci chorujących rodziców mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów choroby.
Warto wiedzieć, że kolejne ataki choroby często są trudne do przewidzenia. Łuszczyca ustępuje i nawraca często nawet niekoniecznie w związku z konkretnymi objawami. Chorzy zazwyczaj mają jednak doświadczenie i wiedzą, które w ich wypadku czynniki mają charakter zaostrzający.
Jakie są objawy łuszczycy?
Objawy łuszczycy to przede wszystkim łuskowate wykwity na skórze, które mają czerwone zabarwienie. Mogą one występować na całym ciele, jednak dla tej choroby charakterystyczne są plamy na łokciach, kolanach i na owłosionej skórze głowy. Typowe są również wypukłe, srebrzyste łuski, od których choroba wzięła swoja nazwę. Łuszczyca może mieć różne postacie, u niektórych chorych pojawiają się pojedyncze wykwity, u innych łączą się one w większe plamy.
Jak walczyć z łuszczycą?
Łuszczyca jest chorobą uciążliwą i obniżającą komfort życia. Nie ma nią skutecznego lekarstwa, można jednak koić objawy, a przede wszystkim, po zidentyfikowaniu czynnika wyzwalającego – ograniczyć go, na przykład stosując dietę eliminacyjną.
Dermatolodzy próbują leczyć łuszczycę różnymi sposobami. U niektórych chorych sprawdzają się na przykład kremy i maści z hydrokortyzonem, które stanowczo ograniczają świąd skóry. Z kolei w przeciwdziałaniu powstającym, nieestetycznym łuskom świetnie sprawdza się kwas salicylowy. Można go stosować w produktach do pielęgnacji zarówno twarzy jak i całego ciała. Na rynku jest też cała gama dermokosmetyków, które są skuteczne zarówno w profilaktyce powstawania wykwitów jak i w łagodzeniu istniejących już objawów. Dobrze sprawdza się na przykład gama CeraVe z ceramidami, których zadaniem jest odbudowa warstwy ochronnej skóry. Dzięki temu, udaje się zatrzymać w niej wilgoć – wysuszona skóra jest bardziej narażona na wykwity i gorzej je znosi.
Z łuszczycą można sobie dobrze radzić, zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Warto jednak wiedzieć co stosować, żeby pomóc swojej skórze.