Meble są jednymi z ważniejszych elementów łazienkowego wyposażenia. To bowiem dzięki nim można uporządkować przestrzeń, zapanować nad chaosem i schować wszystko to, co nie dodaje uroku wnętrzu. Jednym z ważniejszych mebli jest oczywiście szafka pod umywalkę, która zresztą w wielu łazienkach jest jedynym meblem. W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć specyfikę szafek pod umywalkę stojących i wiszących oraz podpowiedzieć, które pasują do jakich pomieszczeń, a także na które warto jest postawić. Zapraszamy!
Podwieszana szafka pod umywalkę – w jakich łazienkach się sprawdzi?
Obecnie wiele trendów dotyczących urządzania łazienki opiera się na tym, by wszystko co nie musi być na widoku, było ukryte. Wnętrza mają wyglądać na przestronniejsze, niż są w rzeczywistości. Powinny być lekkie w odbiorze, nie przepełnione zbyt dużą ilością elementów. Wszystko po to, by nie tylko zwiększyć funkcjonalność łazienki, ale także i jej estetykę. Łazienka jest bowiem miejscem, w którym nie tylko wykonujemy dane czynności higieniczne, ale także odprężamy się, relaksujemy po ciężkim dniu.
Właśnie z tych względów często wybierane są szafki podumywalkowe podwieszane. Meble te posiadają wiele zalet! Przede wszystkim ze względu na to, że są podwieszane można je zawiesić na takiej wysokości, by domownicy mogli korzystać z nich komfortowo. Osoby, które są wysokie mogą szafki zawiesić wyżej, natomiast niższe – niżej. Poza tym ze względu na to, że widoczna jest podłoga całe wnętrze wygląda na lżejsze i ….większe.
Montaż podwieszanych szafek podumywalkowych ma także tę zaletę, że podłogę pod nimi można z łatwością wyczyścić. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Główną z nich jest sam montaż, który jest dużo bardziej skomplikowany, niż w przypadku szafek pod umywalkę stojących.
Klasyczne szafki pod umywalkę stojące
Drugim rodzajem mebli są te stojące. Są to modele, które cieszą się sporym zainteresowaniem i to z co najmniej kilku względów. Przede wszystkim to właśnie te meble zazwyczaj są tańsze. Za ich zakupem przemawia także mało skomplikowany montaż, który polega tak naprawdę na wstawieniu szafki tam, gdzie chcemy. Związane jest to także z bezproblemowym przestawieniem szafki, o ile zaistnieje tylko taka potrzeba.
Szafki podumywalkowe stojące są produktami, które mają także i swoje wady. Przede wszystkim zazwyczaj nie posiadają regulowanych nóżek, przez co musimy zadowolić się wysokością ich oferowaną przez producenta, nie ma w ich przypadku mowy o dopasowaniu wysokości szafki do indywidualnych preferencji domowników. Poza tym problematyczne jest czyszczenie podłogi. Szafki stojące mogą mieć albo widoczne nóżki, albo też cokół pod szufladami. Poza tym ze względu na to, że podłoga pod szafką nie jest widoczna, nie można liczyć na efekt optycznego powiększenia wnętrza. Z pewnością nie jest to korzystne, szczególnie w małych łazienkach.