Kobiety w każdym wieku mogą od czasu do czasu odczuwać bóle piersi. Mogą wystąpić zarówno przed, jak i po menopauzie. Podczas gdy prawie 70% kobiet skarży się na taki ból w pewnym momencie swojego życia, tylko około 15% z nich wymaga pomocy medycznej. Nasilenie i umiejscowienie dolegliwości może się różnić, ból można odczuwać w obu piersiach, w jednej z nich lub pod pachą. Jego intensywność może wahać się od łagodnej do ciężkiej i jest zwykle opisywana, jako ostry ból palący lub ciągnący. Zmiany hormonalne spowodowane miesiączką, ciążą, laktacją i menopauzą mogą również wpływać na rodzaj bólu piersi, którego doświadcza kobieta.
Bóle piersi – przyczyny
- Torbiel piersi.Torbiele, mogą tworzyć się w tkance piersi, są to zwykle worki wypełnione płynem, które mogą być miękkie lub twarde, a nawet niepowodujące bólu.Te torbiele zwykle powiększają się podczas cyklu miesiączkowego i po menopauzie.
- Leki. Niektóre leki mogą przyczyniać się do rozwoju bólu piersi. Leki te obejmują: środki antykoncepcyjne, stosowane w leczeniu niepłodności, estrogenowe i progesteronowe w okresie menopauzy, przeciwdepresyjne, moczopędne.
- Interwencja chirurgiczna. Kobiety, które przeszły operację piersi i utworzyła się blizna w miejscu szwu, mogą okresowo odczuwać bóle piersi.
- Zapalenie sutka. Ta patologia jest często spotykana u matek karmiących z powodu zablokowania przewodów mlecznych. Objawy patologii często obejmują gorączkę, ból i zmęczenie, a także zmiany w gruczole sutkowym, zaczerwienienie, obrzęk i ból.
- Nieodpowiedni biustonosz. Bóle piersi mogą być spowodowany nieprawidłowo dopasowanym biustonoszem. Czasami jest zużyty, zaciśnięty zbyt ciasno lub odwrotnie, luźny. Rezultatem jest niewystarczające podparcie piersi, co może prowadzić do bólu.
- Karmienie piersią. Często kobiety podczas karmienia odczuwają bóle piersi. Może to oznaczać, że dziecko nie zjada całego mleka produkowanego przez organizm matki i pozostaje ono w przewodach. Aby zapobiec stagnacji mleka i powstawaniu procesu zapalnego, trzeba samodzielnie opróżniać piersi z mleka. Pojawia się przekrwienie skóry, wzrasta temperatura ciała
- Menopauza. Kobiety odczuwają bóle piersi w okresie wejścia w menopauzę, czemu towarzyszą duże zmiany hormonalne w organizmie. Objaw występuje z powodu wzrostu komórek tłuszczowych, a także zaostrzenia innych chorób, których jednym z objawów jest duża bolesność piersi.
- Waga. Często u kobiet piersi, jako pierwsze reagują na utratę lub przyrost masy ciała. Utrzymanie zdrowej wagi jest najlepsze dla ogólnego stanu zdrowia i zdrowia piersi.
- Rak piersi. Większość przypadków raka piersi nie jest bolesna, jednak niektóre rodzaje nowotworów piersi mogą być bolesne. Bóle piersi są odczuwalne w zaawansowanym stadium choroby. Jeśli istnieje dziedziczna predyspozycja do rozwoju raka piersi, kobieta musi bardziej uważać na siebie, częściej wykonywać badania i pożądane jest wykonanie testu genetycznego.
- Uraz. Należy chronić klatkę piersiową przed urazami, ponieważ tkanka gruczołowa łatwo przekształca się w tkankę włóknistą. Dlatego po uderzeniu lub silnym ucisku mogą pojawić się guzki i cysty.
Bóle piersi z powodu zmian hormonalnych
Jednym z powodów bólu piersi mogą być zmiany hormonalne. W tym przypadku piersi stają się bardziej wrażliwe. Również mogą wystąpić kilka dni przed miesiączką i jest to dość powszechny objaw zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Dlatego kobiety powinny skonsultować się z lekarzem, jeśli odczuwają ból piersi i obrzęk gruczołu mlekowego niezwiązane z miesiączką, zauważają pojawienie się guzków lub innych form w okolicy piersi, wydzieliny z brodawki sutkowej.
Cykliczne bóle piersi są opisywane, jako ból, który zbiega się ze zmianami hormonalnymi podczas cyklu miesiączkowego. Zwykle staje się bardziej wyraźny w ciągu 2 tygodni przed rozpoczęciem miesiączki.Ten rodzaj bólu jest przyczyną około 75% skarg kobiet, są to powszechnie dolegliwości kobiet w wieku 20 i 40 lat. Dzieje się to najczęściej w górnej zewnętrznej części obu piersi, a czasami pod pachą. Kobiety, które doświadczają cyklicznego bólu piersi, często zgłaszają również włóknisto-torbielowate zmiany w piersiach.
Mastopatia częstą przyczyną bólu piersi
Mastopatia to łagodny wzrost tkanki gruczołowej piersi spowodowany brakiem równowagi hormonalnej. Dlatego chorobie często towarzyszą patologie ginekologiczne: dysplazja, przerost endometrium, choroby zapalne, zespół policystycznych jajników. Ginekolog chorobę rozpoznaje się u kobiet w wieku rozrodczym, w okresie menopauzy występuje rzadko. Większość kobiet uważa umiarkowaną tkliwość piersi przed miesiączką za normalną i nie zgłasza się do lekarza z dolegliwościami. Ginekologa odwiedzają tylko te, których piersi bolą, mogą spać tylko na plecach, a jeśli muszą podróżować, najmniejsze dotknięcie powoduje silny ból.Tylko w tym przypadku pacjentki budzą się i umawiają na badanie mammograficzne.
Oprócz bólu kobieta odczuwa wzrost gruczołów mlecznych, czasami z sutka wydobywa się klarowny płyn. W dotyku piersi mogą być niejednolite, a czasami wyczuwalne są grudki. Mastopatia jest leczona tylko chirurgicznie, jeśli jest pojedyncza cysta, jest usuwana przez nakłucie, w postaci rozproszonej zalecane jest leczenie farmakologiczne: hormony, maści, witaminy, suplementy diety. Jeśli kobieta odczuwa silne bóle piersi, może przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne. W każdym przypadku schemat leczenia opracowywany jest indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek, stan zdrowia, przyczynę mastopatii i współistniejące choroby.
Jak radzić sobie z bólem piersi?
Jeśli kobieta odczuwa bóle piersi, może złagodzić pewien dyskomfort, stosując następujące wskazówki:
- Noszenie biustonosza podtrzymującego w ciągu dnia, sportowego podczas ćwiczeń
- Ograniczenie stosowania kofeiny i sodu
- Stosowanie gorących lub zimnych okładów na piersi
- Przestrzeganie diety ubogiej w tłuszcz i bogatej w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste
- Utrzymanie zdrowej masy ciała
- Stosowanie witaminy B 6, B 1, E
- Stosowanie technik relaksacyjnych w celu zmniejszenia stresu, niepokoju i napięcia
- Prowadzenie dziennika bólu w celu określenia, czy jest on cykliczny, czy niecykliczny.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza przy bólu piersi?
Ból piersi nie oznacza raka piersi. Należy jednak skontaktować się z ginekologiem, jeśli kobieta zauważy:
- Ból po lewej stronie klatki piersiowej
- Zmiana wielkości lub kształtu piersi
- Pojawia się tekstura skórki pomarańczy na skórze piersi
- Wysypka na klatce piersiowej lub wokół sutków
- Guzek tkanki lub kulka w piersi
- Obrzęk pod pachą
- Ból pod pachami lub w klatce piersiowej, który nie występuje od 1 do 2 tygodni przed miesiączką
- Wypływ płynu z sutków
- Zmiana wyglądu brodawki.
Jak sobie pomóc?
Ćwiczenia aerobowe (ćwiczenia zwiększające tętno, takie jak chodzenie) mogą pomóc zmniejszyć bóle piersi, złagodzić stres i poprawić ogólne samopoczucie. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek nowych ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem. Spróbować ćwiczeń relaksacyjnych. Należą do nich medytacja, joga, ćwiczenia oddechowe, ciepłe prysznice lub lekkie rozciąganie.