Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Kod kreskowy – kraj pochodzenia produktu ukryty w cyferkach

Kod kreskowy to ciąg liczb, który ułatwia zarządzanie produktami w sklepie. Dzięki nim kasjerzy mogą w łatwy sposób sczytać ceny, skanując symbol znajdujący się na opakowaniu. Kody kreskowe są przydatne ze względów logistycznych i identyfikacyjnych. Stanowią także pewne źródło wiedzy dla konsumentów. Zerknięcie na fragment kodu pozwala bowiem dowiedzieć się, z jakiego kraju pochodzi dany produkt. Co istotne, symbole kreskowe są uniwersalną kombinacją cyfr, stosowaną praktycznie na całym świecie. Jakie dane można wyczytać z ich struktury?

Kod kreskowy: kraje, symbolika i znaczenie

Kody EAN (European Article Number) lub UPC (Universal Product Code) stanowią pierwsze dwie lub trzy cyfry naniesione na kod kreskowy produktu. Każdy z tych kodów zawiera informacje o produkcie, a dokładniej o kraju pochodzenia danego dobra. Każdy kraj ma swój unikalny numer, który został odgórnie przypisany przez organizacje standaryzacyjne. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że cyfry te nie są nanoszone przypadkowo czy losowo. Weryfikacja kodu pozwala dowiedzieć się, czy informacje naniesione na opakowaniu odpowiadają rzeczywistości. Można tym samym sprawdzić, czy produkt reklamowany jako polski nie jest przypadkiem wytwarzany przez zagranicznego producenta.

Zerowy kod kreskowy krajów – do kogo należy? Rodzaje i zalety kodów

Kody rozpoczynające się od trzech cyfr 0 są przypisane do Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam narodziła się idea oznaczania produktów w ten sposób. Pomysł spotkał się z dużym entuzjazmem osób zaangażowanych w proces dystrybucji towarów.

Umieszczanie oznaczeń na opakowaniach było znakomitym sposobem na usunięcie błędów, które wynikały z nieuważnego wprowadzania danych do systemu przez pracowników. Skanowanie kodów, które zyskały ustandaryzowany kształt, znacząco przyspieszyło ten proces i wyeliminowało potencjalne pomyłki. Dzięki kodom kreskowym można było również skrócić pracę związaną z mozolnym wprowadzaniem danych do systemu.

Współcześnie kody kreskowe przydają się w celu szacowania stanów magazynowych, celów statystycznych czy marketingowych. Wśród obecnie stosowanych oznaczeń wyróżnia się przede wszystkim alfanumeryczne i numeryczne. Kod zawiera informacje dotyczące:

  • kraju pochodzenia,
  • danych producenta,
  • ceny produktu,
  • nazwy, wagi czy pojemności,
  • daty przydatności do spożycia,
  • daty produkcji towaru,
  • innych danych, np. ceny za kilogram.

Kod kreskowy a kraj pochodzenia. Lista wybranych państw

Informacje zakodowane w charakterystycznych, czarnych paskach pozwalają dowiedzieć się wiele o produkcie. Możemy np. skanować towar w czytniku cen (o ile sklep posiada takie urządzenie), co z kolei pozwoli nam poznać szczegóły dotyczące ceny i innych parametrów produktu. Najczęściej jednak nie wyświetli nam się podstawowa informacja – z jakiego kraju pochodzi dany towar. W takiej sytuacji musimy zerknąć na kod i sprawdzić trzy pierwsze cyfry umieszczone w ramach prefiksu. Przedstawiamy niektóre kody kreskowe krajów, które wskazują miejsce pochodzenia konkretnego produktu.

  • Kod kreskowy 8 – jaki kraj? Ten prefiks jest przypisany do kilkunastu krajów, np. Słowacji, Serbii, Mongolii czy jednego z wytwórców awokado, czyli Tajlandii.
  • Kod kreskowy 2 – jaki to kraj? Pojawia się przy produktach, które mogą być wyprodukowane w Polsce lub są dystrybuowane przez krajowe firmy.
  • Kod kreskowy 3 – jaki kraj? To grupa kodów, która może wskazywać na francuskie lub monakijskie pochodzenie towaru. Kod rozpoczynający się od 3 oznacza też inne kraje – np. 380 należy do Bułgarii. 383 to z kolei Słowenia, a 385 Chorwacja.
  • Kod kreskowy 762 – jaki kraj? Kod może należeć do jednego z dwóch krajów – Szwajcarii lub Liechtensteinu. Ze względu na to, że oba kraje korzystają z puli 760–769, to informacje mogą się na siebie nakładać.
  • Kod kreskowy 871 – jaki kraj? To holenderski kod kreskowy, najczęściej pojawiający się na opakowaniach z owocami i warzywami.
  • Kod kreskowy 360 – jaki kraj? Jeśli taki ciąg liczb pojawi się przy symbolu kreskowym, to oznacza, że produkt pochodzi z Francji lub Monako (np. tłuste sery francuskie, wina itd.).