Płaski brzuch to marzenie nie tylko kobiet – wielu mężczyzn zastanawia się, jaką dietę stosować, aby pozbyć się niechcianej „oponki”. Z codziennego menu należy przede wszystkim usunąć kilka produktów, które powodują osadzanie tkanki tłuszczowej właśnie w okolicach brzucha. Jaka dieta na płaski brzuch będzie odpowiednia?
Dieta i ćwiczenia na płaski brzuch
Właściwie skomponowane menu to dopiero pierwszy krok do płaskiego brzucha – bardzo ważna jest także regularna aktywność fizyczna. Bez niej trudno mówić o jakichkolwiek długofalowych efektach, zwłaszcza że brzuch powinien być nie tylko płaski, lecz także wymodelowany. W tematyce diety warto natomiast uświadomić sobie jedno – jadłospis musi być różnorodny, a posiłki powinny dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Nie są wskazane głodówki, które dają jedynie krótkotrwałe efekty, powodując dodatkowo liczne, niekorzystne zmiany zdrowotne. Co jeść, aby mieć płaski brzuch? Z menu należy definitywnie wykluczyć:
- produkty przetworzone,
- dania typu fast food,
- dania instant,
- słodycze,
- wyroby cukiernicze.
Jednocześnie warto wyeliminować z diety produkty wzdymające, np. rośliny strączkowe. Dostarczają one wielu cennych witamin i minerałów, lecz mogą wpływać na wygląd brzucha. Fasolka czy groch od czasu do czasu mogą zagościć na naszych talerzach, lecz dobrze, aby na co dzień zastąpić je innymi, niewzdymającymi produktami, jeśli czujesz się po nich ociężały.
Co jeść, aby mieć płaski brzuch?
Każdy, kto marzy o płaskim brzuchu, powinien wprowadzić do swojego menu duże ilości warzyw i owoców. Zawierają one wodę i błonnik, które usprawniają przemianę materii. Dieta na płaski brzuch po 40. oraz 50. roku życia powinna bazować na warzywach, które są niskokaloryczne i nie dostarczają dużej ilości cukrów. Ponadto w menu muszą znaleźć się pełnoziarniste produkty zbożowe, które są doskonałym źródłem energii. Warto wprowadzić do diety zdrowe tłuszcze oraz spore ilości białka. Chudy nabiał, w tym jogurty, kefiry czy serki naturalne będą idealnym wyborem. Unikajmy natomiast produktów dosładzanych, zawierających ogromne ilości cukrów prostych, które nie są sprzymierzeńcami płaskiego brzucha.
Dieta na płaski brzuch – jadłospis oparty na zdrowych zasadach żywieniowych
Jak odpowiednio komponować codzienne menu w diecie na płaski brzuch? Czego nie jeść?? Wprowadzenie w życie zasad zdrowego odżywiania nie jest trudne, jednak wymaga pewnej dyscypliny. Posiłki należy spożywać regularnie, co 3-4 godziny. Nie można doprowadzać do ataków głodu, gdyż wtedy opanowanie nadmiernego apetytu jest praktycznie niemożliwe.
Dzień należy zacząć od śniadania, w południe warto spożyć obiad, a wieczorem lekką kolację. W ciągu dnia można dodatkowo zjeść dwie mniejsze przekąski. Dobrze, aby w menu przeważały produkty o niskim indeksie glikemicznym – takie, które polecane są cukrzykom. Zapewniają one uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu przez cały dzień zjadamy mniej.
Jednocześnie pamiętajmy o zachowaniu ujemnego bilansu kalorycznego. Jest to bardzo istotne w kontekście zrzucenia zbędnych kilogramów, do czego najczęściej dążą osoby walczące o płaski brzuch. W przypadku diety na płaski brzuch dla mężczyzn jadłospis będzie wyglądał tak samo, jak u kobiet, choć oczywiście dzienną dawkę kalorii będzie trzeba zwiększyć odpowiednio do wzrostu, wagi czy rodzaju wykonywanej pracy.
Dieta na płaski brzuch a odpowiednia podaż płynów
Chcąc schudnąć z brzucha, należy każdego dnia przyjmować odpowiednie ilości płynów. Dobrze wypijać 2 litry wody – można dodać do niej wyciśnięty sok z cytryny lub miętę do smaku. Napoje można przyjmować do posiłków oraz pomiędzy nimi. Efekty będzie można zobaczyć już po kilku dniach – co prawda waga nie zmieni się znacząco, jednak brzuch będzie wyraźnie „lżejszy„.
Kluczem do sukcesu jest więc aktywność fizyczna, odpowiednia podaż płynów i dieta na płaski brzuch. Przepisy na dania nie są skomplikowane – ważne jedynie, aby unikać składników wzdymających oraz powodujących gromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Niezbędne będzie także zachowanie deficytu kalorycznego.