Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Lekkostrawne jedzenie – wszystko, co warto wiedzieć

Lekkostrawne jedzenie przeznaczone jest dla osób o szczególnych wymaganiach żywieniowych. Dzięki temu, że nie obciąża żołądka, sprawdzi się w przypadku osób starszych, chorych na choroby przewlekłe oraz po operacjach. Najczęściej opiera się na eliminacji produktów ciężkostrawnych. Niekiedy konieczna jest także modyfikacja konsystencji spożywanych posiłków. W takiej sytuacji możemy mówić o diecie płynnej lub półpłynnej.

Dieta lekkostrawna – co jeść?

Zastanawiasz się, czym jest dieta lekkostrawna? Co można jeść, a z czego lepiej zrezygnować? Przede wszystkim postaw na produkty lekkostrawne, które nie będą obciążać przewodu pokarmowego. Podczas komponowania posiłków pamiętaj jednak o tym, iż powinny być dobrze zbilansowane. Wśród zalecanych produktów wymienia się m.in. jasne pieczywo, kaszę manną oraz ryż. Lepiej zrezygnować natomiast z produktów pełnoziarnistych, które mogą podrażniać ściany jelit.

Na diecie lekkostrawnej należy ograniczyć spożycie błonnika, który powoduje dłuższe zaleganie treści pokarmowych w żołądku i może stać się źródłem dyskomfortu w jamie brzusznej. Wśród niezalecanych produktów należy wymienić warzywa strączkowe, kapustę, czosnek i cebulę. Czereśnie, suszone owoce oraz dżemy słodzone także nie powinny znaleźć się w Twojej diecie. Lepiej sięgnąć po gotowaną marchew i ziemniaki oraz surowego pomidora. Owoce i warzywa należy pozbawiać skóry i pestek. Jedzenie lekkostrawne na żołądek obejmuje również chude mięso wysokiej jakości. Na diecie możesz sięgnąć po królika, cielęcinę, chudą wołowinę oraz drób. Dwa razy w tygodniu spożywaj ryby, np. sandacza lub mintaja.

Dieta lekkostrawna przed USG – co jeść?

Szczególnych przygotowań żywieniowych wymaga planowane badanie USG. Odpowiednia dieta ma na celu wyeliminowanie bąbelków powietrza zalegających w jamie brzucha. Mocno zafałszowują obraz badania, przez co jest niemiarodajne i wymaga powtórzenia. Przede wszystkim należy zrezygnować z potraw wzdymających. Można wśród nich wymienić pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa strączkowe oraz surowe warzywa i owoce.

Zdrowa dieta lekkostrawna przed badaniem zakłada wykluczenie ciężkich sosów, tłustego mięsa, alkoholu oraz napojów gazowanych. Zrezygnuj także z innych pokarmów, które powodują u Ciebie wzdęcia. Dzień przed USG zaleca się jednocześnie przyjęcie leków, takich jak Espumisan lub węgiel medyczny. Samo badanie powinno być przeprowadzane na czczo. Pięć godzin przed USG można spożywać jedynie wodę niegazowaną.

Jak wygląda lekkostrawne jedzenie dla dzieci?

Co można jeść na diecie lekkostrawnej w przypadku dzieci? Konieczne jest wykluczenie ciężkostrawnych potraw. Co więcej, warto zmniejszyć porcje i zdecydować się na częstsze i regularne podawanie posiłków. Jedzenie powinno być ubogie w błonnik, tłuszcze oraz przyprawy. Smażenie i pieczenie zastąp duszeniem i gotowaniem.

Głównym celem diety warzywnej i lekkostrawnej jest odciążenie i ułatwienie funkcjonowania układu pokarmowego. Ograniczenie ciężkostrawnych potraw dodatkowo wspomaga regenerację osłabionego organizmu. Odpowiednio zbilansowany jadłospis powinien dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych i gwarantować odpowiednią kaloryczność. Zmianę diety dziecka należy skonsultować z lekarzem pediatrą, który podpowie nam, jakie żywienie będzie optymalne w przypadku konkretnego maluszka.

Czy zwierzęta także mogą przejść na dietę lekkostrawną?

Zastanawiasz się, czy istnieje lekkostrawne jedzenie dla psa? Przepisy opierające się na lekkich składnikach dedykowane są dla zwierząt, które cierpią na problemy trawienne. Dieta lekkostrawna może być stosowana zarówno jako rozwiązanie tymczasowe, jak i długotrwała metoda żywienia. Wśród wskazań wymieniamy niewydolność trzustki, cukrzycę oraz zapalenie żołądka.

U psów dieta lekkostrawna powinna opierać się w 80% na białkach pochodzenia zwierzęcego. Najlepiej decydować się na podawanie mięsa drobiowego, królika oraz ryb. Całość warto uzupełnić niewielką ilością kaszy lub ryżu – zbyt duże ilości tych składników mogą powodować wzdęcia. Z warzyw i owoców najlepiej wybierać ziemniaki, marchew oraz jabłka.