Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak obniżyć cukier we krwi? Prawidłowa dieta to podstawa!

O podwyższonym poziomie cukru we krwi mówimy, gdy na czczo przekracza on 100 mg/dl, a po dwóch godzinach od posiłku – 140 mg/dl. Problem ten dotyczy nie tylko osób chorujących na cukrzycę, lecz również ze zdiagnozowanym stanem przedcukrzycowym. Jak obniżyć poziom cukru we krwi? Podstawą jest tutaj zdrowa, zbilansowana dieta, skomponowana specjalnie z myślą o chorujących na cukrzycę.

Jak obniżyć cukier na czczo i po posiłku?

Jak szybko obniżyć cukier na czczo? To pytanie często zadają sobie pacjenci, którzy wykonują badanie poziomu cukru we krwi. Warto jednak mieć świadomość, że wpływ na to, jaki mamy cukier, ma prowadzony przez nas styl życia. Kluczem do sukcesu jest zjedzenie lekkostrawnej kolacji, tak aby organizm nie pozostawał przez dłuższy czas bez „paliwa”.

Błędem jest myślenie, że niejedzenie przez kilkanaście godzin spowoduje, że będziemy mieć niższy cukier. Wręcz przeciwnie – może to doprowadzić do nagłego wyrzutu insuliny i zafałszować wyniki badań.

Jak szybko obniżyć cukier domowym sposobem po posiłku? W tym przypadku, podobnie jak badając cukier na czczo, nie należy spożywać zbyt obfitych dań, które bogate są przede wszystkim w tłuszcze i węglowodany proste. Jeśli zdarzy nam się spożyć taki posiłek, warto wybrać się na krótki spacer szybkim tempem – aktywność fizyczna pozwala obniżyć poziom cukru we krwi w stosunkowo krótkim czasie. Pamiętajmy jednak, że jest to działanie doraźne. O wiele lepiej dbać o zdrową, zbilansowaną dietę.

Jak obniżyć cukier we krwi?

Wiadomo już, że odpowiedź na pytanie, jak obniżyć poziom cukru we krwi szybko, nie jest oczywista. Ponadto nie powinniśmy zastanawiać się, jak walczyć z cukrem w danym momencie, a raczej jak nie doprowadzić do wahań poziomu cukru w dłuższym okresie. Jak obniżyć poziom cukru? Przede wszystkim należy wykluczyć z menu:

  • słodycze,
  • duże ilości owoców – choć są zdrowe, zawierają spore ilości fruktozy, która jest cukrem,
  • produkty przetworzone,
  • dania typu fast food,
  • dania tłuste,
  • białe pieczywo, ryż, makaron,
  • dżemy i przetwory owocowe,
  • tłusty nabiał.

Wymienione wyżej produkty charakteryzuje wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że po ich zjedzeniu poziom cukru we krwi znacząco wzrasta. Ponadto nie dają one uczucia sytości na długo, przez co w krótkim czasie sięgamy po kolejne przekąski. W codziennym jadłospisie powinny natomiast znaleźć się:

  • warzywa – przede wszystkim surowe,
  • pełnoziarniste pieczywo, ryż, makaron,
  • kasze,
  • chudy nabiał,
  • zdrowe tłuszcze – w niezbyt dużych ilościach.

Dyskusyjną kwestią jest przyjmowanie takich produktów, jak suszone owoce czy bakalie. Są one zdrowe i z pewnością będą lepszym wyborem niż czekoladowy batonik, jednak w naszej diecie nie powinno być ich zbyt wiele. Produkty słodkie starajmy się spożywać jedynie w godzinach porannych, gdyż wtedy jesteśmy najaktywniejsi, zatem łatwiej będzie nam „spalić” nadmierne ilości cukru.

Jak obniżyć cukier? Dieta na całe życie

Tematyka obniżania poziomu cukru we krwi interesuje przede wszystkim osoby, u których w rodzinie występowała cukrzyca. Niepokojące okazują się również wyniki badań, które sugerują podwyższony poziom cukru. W takich sytuacjach najczęściej zaleca się obserwację, zanim podjęte zostaną innego rodzaju kroki.

Warto jednak pamiętać, że dietę trzeba będzie trzymać przez całe życie, a nie wyłącznie do momentu poprawy wyników. Dieta na obniżenie poziomu cukru we krwi wpływa pozytywnie na zdrowie całego organizmu. Pozwala poprawić odporność, daje energię, jest dobra dla serca.

Warto jednocześnie zadbać o regularną aktywność fizyczną – nawet krótkie, codzienne spacery mogą okazać się dobrym sposobem na walkę ze zbyt wysokim cukrem. Aktywność fizyczna jest bardzo istotna zwłaszcza w sytuacji, gdy zdarzy nam się złamać zasady diety, pozwalając sobie na coś słodkiego. Rolę w kształtowaniu poziomu cukru odgrywają nie tylko węglowodany, lecz także tłuszcze – ilości nawet tych zdrowych powinny być więc znikome, choć oczywiście nie należy całkowicie z nich rezygnować, gdyż są źródłem cennych dla zdrowia kwasów omega.