Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak poznać, że awokado jest zepsute?

Nawet niewielkie zmiany w formie plamek pleśni sprawiają, że owoc nie powinien być spożywany. Jak jednak sprawdzić stan awokado w sytuacji, gdy skórka nie daje żadnych niepokojących symptomów? Okazuje się, że istnieje kilka sposobów na to, aby ocenić świeżość owoca. Dzięki prostym wskazówkom zakupisz świeży owoc, który będzie w pełni wartościowy i bezpieczny do spożycia. Sprawdź, jak wybrać najlepsze awokado w sklepie!

Świeże, zdrowe awokado – jak jeść?

Awokado to niezwykle wartościowy owoc, który jest prawdziwą skarbnicą zdrowych kwasów tłuszczowych. Bez problemu zakupimy go w większości sklepów, zarówno tych osiedlowych, jak i dużych marketów. Awokado ma łagodny smak, który sam w sobie nie jest dominujący. Dopiero w połączeniu z innymi składnikami wydobywa się pełny aromat tego egzotycznego owocu. Jak się je awokado? Zielony przysmak można spożywać zarówno na kanapkach, w sałatkach, jak i w innego rodzaju daniach. Część osób preferuje spożywanie surowego awokado bez żadnych składników dodatkowych. Czy można jeść samo awokado? Jak najbardziej tak, o ile owoc jest świeży i nie ma na sobie żadnych niepokojących zmian, mogących świadczyć o jego zepsuciu. Bez większych trudności da się rozpoznać, czy mamy do czynienia ze świeżym owocem na półce sklepowej.

Skąd mam wiedzieć, kiedy awokado jest dojrzałe?

Na zieleniakach w różnego rodzaju placówkach sprzedażowych można spotkać kilka podstawowych rodzajów awokado. Pierwszym z nich jest tradycyjna, zielona odmiana określana jako fuerte. Rozpoznamy ją zerkając na kształt. Przypomina on bowiem w swojej formie naszą polską, klasyczną gruszkę. Drugą odmiana jest awokado hass, czyli nieco bardziej aromatyczna odmiana o mniejszym kalibrze. Zarówno jeden rodzaj, jak i drugi, daje podobne symptomy nieświeżości. Najłatwiej byłoby przekroić owoc i zerknąć na kolor miąższu. Nie jest to jednak możliwe przed dokonaniem zakupu. Musimy zatem posiłkować się innymi metodami, które pozwolą nam stwierdzić zdatność do spożycia. Warto zweryfikować miękkość, zmiany na skórce oraz kolor, który znajduje się pod szypułką owocu. Kiedy awokado jest zepsute? Przede wszystkim wtedy, gdy:

  • posiada ślady wgniecenia i jest bardzo miękkie,
  • możemy zauważyć ciemnobrązowe ślady na skórce,
  • po usunięciu szypułki zobaczymy ciemne plamy,
  • na miąższu widoczne są rozległe, czarne bruzdy.

Czy niedojrzałe awokado jest trujące?

Niedojrzałe awokado, podobnie jak inne za wcześnie zerwane owoce, nie powinno być spożywane. Owoc może jednak dojrzeć w warunkach domowych, dlatego nie trzeba się denerwować tym, że zakupiliśmy za młody owoc. Jak przyspieszyć dojrzewanie awokado? Wystarczy, że będziemy przechowywać je w suchym miejscu wraz z innymi owocami. Obecność banana czy jabłek może przyczynić się do szybszego dojrzewania awokado. Zazwyczaj, już po kilku dniach, awokado będzie miękkie i gotowe do jedzenia. Po włożeniu do lodówki redukujemy tempo dojrzewania, co może być przydatne w momencie, kiedy będziemy chcieli skorzystać z awokado nieco później. Innym sposobem na to, jak przechowywać awokado, jest zamrożenie obranego owocu. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że rozmrożone cząstki owocu będą bardzo miękkie i mniej zwarte.

Kiedy nie wolno spożywać awokado?

Awokado jest bardzo zdrowym i wartościowym owocem, pełnym witamin, minerałów i naturalnie występujących tłuszczów. Mimo to, istnieje kilka przeciwwskazań do spożycia związanych z możliwością wystąpienia stanów alergicznych. Zatem, kto nie powinien jeść awokado? Z pewnością owoców tego rodzaju muszą unikać osoby uczulone na lateks. Ze względu na dużą ilość tłuszczów, po awokado nie mogą sięgać osoby zmagające się z nadwrażliwością żołądkową, a także w przypadku przebiegu zespołu jelita drażliwego. Duża kaloryczność owocu sprawia, że awokado nie jest wskazane do jedzenia w zbyt dużych ilościach przez osoby, które restrykcyjnie dbają o linię. Oczywiście, chodzi tutaj przede wszystkim o ilość, a nie sam fakt spożywania zielonego przysmaku. Przykładowo, 100 gramów awokado dostarcza podobną ilość energii, co 200 gramów bananów.