Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Marakuja – jak ją jeść i jakie ma zastosowanie w kuchni

Wśród wielu egzotycznych owoców, które chętnie jemy i kupujemy jest marakuja. Jej słodko-kwaśny smak przyciąga wielu, a właściwości sprawiają, że jest to owoc ceniony przez osoby dbające o swoje zdrowie. Jak się je marakuje i jakie zastosowanie znajduje w kuchni? O tym będzie nasz artykuł.

Marakuja – jak jeść?

Marakuja to owoc często niedoceniany, a wszystko przez wzgląd na fakt, iż wiele osób nie wie, jak się je marakuję. Okazuje się, że wystarczy dokładnie umyć owoc, osuszyć, a następnie przekroić ostrym nożem na pół. Można zastanawiać się jak obierać marakuje, w końcu jej skórka nie wygląda apetycznie i jest dość gruba. Otóż skórki nie zdejmujemy, a jedynie opróżniamy środek owoców po przekrojeniu, za pomocą łyżeczki. To niezwykle proste, dlatego warto od czasu do czasu kupić ją do swojego domu.

Marakuja – kiedy jest dojrzała?

Choć skórka marakui nie nadaje się do spożycia to właśnie dzięki niej możemy ocenić, czy dany owoc jest dojrzały. Skórka powinna być pomarszczona i ciemna, wtedy marakuja jest dojrzała, a jej smak wyjątkowo dobry słodki, lecz lekko kwaśny. Właśnie dlatego marakuja jest składnikiem wielu dań i deserów, a w wielu krajach uznawana jest za środek pomocniczy w leczeniu wielu problemów zdrowotnych.

Warto wiedzieć, że marakuja to bogactwo witamin z grupy B, a także A, C, E i K. Znajdziemy w niej również fosfor, magnez, cynk, sód, potas, żelazo i wapń. To bogactwo błonnika oraz związków aktywnych jak rutyna, kwercetyna i teobromina.

Właściwości marakui

Marakuja jest owocem z wysoką zawartością cennych dla organizmu substancji. Właśnie dlatego warto pomyśleć o jej częstym spożywaniu. Redukuje poziom glukozy we krwi, prowadzi do obniżenia cholesterolu oraz ciśnienia krwi. Wykazuje działanie łagodzące na astmę, a dodatkowo wypływa pozytywnie na układ nerwowy. Już w medycynie ludowej w Ameryce Południowej marakuja stosowana była jako środek uspokajający, nasenny i przeciwlękowy. Używana była również do łagodzenia drgawek. Dzięki temu, że marakuja ma sporo błonnika może regulować działanie układu pokarmowego.

Olej z marakui – do czego jest wykorzystywany?

Olej z marakui, choć kojarzy się z kuchnią znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Znajdziemy w nim szereg pozytywnie oddziałujących na skórę składników. To karotenoidy, bioflawonoidy, kwasy tłuszczowe omega-6, a także witaminę A, C, E, K i wiele innych. Olej z marakui stosowany na skórę doskonale łagodzi podrażnienia, odżywia i regeneruje skórę, świetnie oczyszcza skórę i łagodzi podrażnienia. Dodatkowo redukuje ilość przebarwień i zmniejsza zaczerwienienia. Polecany jest osobom, które walczą z cellulitem.

Marakuja w kuchni

Wybierając ten popularny acz niedoceniany owoc, mamy do wyboru dwie opcję. Wybrać świeżą marakuję lub pulpę z marakui, która dostępna jest w sklepach Pakowana jest w puszki. Pulpa z marakui pozwoli stworzyć wiele pysznych dań, a w szczególności deserów np. sernik z marakują, który jest prosty w wykonaniu i smakuje naprawdę niezwykle. Doskonałym deserem będzie też beza z marakują, do której należy wykorzystać świeży miąższ tego rewelacyjnego owocu. Marakuja sprawdzi się nie tylko do dań na słodko, ale również na słono. Można dodać ją do dań z krewetek i ryb, a także wielu sosów. Doskonale łączy się z egzotycznymi owocami, dlatego warto przygotowywać z niej napoje, soki i koktajle owocowe. Wiele osób tworzy z marakui dżemy i konfitury, a także dodaje je do owsianki, gofrów, naleśników i jogurtów. Jest to owoc o wybornym smaku i cennych właściwościach dla organizmu, stąd warto!

Marakuja w doniczce

Marakuja to roślina nazywana często męczennicą lub passiflorą. Znajdziemy ją w wielu domach, gdzie rośnie jako roślina doniczkowa. Lubi słońce, jednak w czasie upalnego lata, warto zapewnić jej cień. Przez wzgląd na to, że nie lubi niskich temperatur najczęściej uprawiana jest w cieplejszych szklarniach oraz domach. Wykształca piękne kwiaty, a w późniejszym terminie owoce. Potrzebuje jednak sporą donicę, gdyż jej korzenie wykazują zdolność do mocnego rozkrzewiania się.