Jeśli medycyna nauczyła się już, jak radzić sobie z wysokim ciśnieniem krwi za pomocą leków, to obniżenie ciśnienia poniżej normy jest łatwiejsze do uniknięcia lub zniesienia. Jednak wiedza o problemie niskiego ciśnienia zwiększa szanse jego rozwiązania. Jakie ciśnienie można nazwać obniżonym? Uważa się, że niskie ciśnienie krwi wynosi poniżej 90/60 mm Hg. Przewlekle niskie ciśnienie krwi nazywane jest niedociśnieniem tętniczym, a tymczasowy spadek ciśnienia krwi jest stanem hipotonicznym.
Objawy niskiego ciśnienia krwi
Można wyróżnić objawy przewlekłego niedociśnienia, które najczęściej występują u ludzi:
- Ogólne osłabienie
- Zawroty głowy
- Bladość skóry
- Zwiększone zmęczenie
- Zmniejszona wydajność
- Możliwy jest ból w okolicy serca.
Nie są to specyficzne objawy, mogą to być oznaki różnych chorób. W stanie ostrym, na przykład z zawałem serca, krwotokiem, krwawieniem, perforowanym wrzodem, zatruciem, biegunką, gdy ciśnienie gwałtownie spada, wymienione objawy są wyraźne. Ponadto przy ostrych spadkach ciśnienia można zaobserwować szumy uszne, utratę przytomności i zaburzenia rytmu serca.
Przyczyny niskiego ciśnienia
Spadek ciśnienia może być chwilowy. Może to dotyczyć tak zwanego niedociśnienia ortostatycznego, które ma miejsce na przykład, gdy osoba nagle wstaje z łóżka. W tym momencie ma zawroty głowy z powodu gwałtownego odpływu krwi z głowy do kończyn dolnych i spadku ciśnienia. Jest to najczęściej stan krótkotrwały, który ustępuje po 2 minutach.
Istnieje wiele chorób związanych ze spadkiem ciśnienia krwi:
- Dystonia wegetatywno-naczyniowa lub neurokrążeniowa, w której osoba ma prawie stale niskie ciśnienie krwi.
- Choroby układu hormonalnego mogą obniżać ciśnienie krwi, w szczególności niedoczynność tarczycy i choroby nadnerczy
- Przewlekłe infekcje i zatrucia, na przykład na tle gruźlicy, przewlekłego zapalenia migdałków i innych chorób przewlekłych, w których cierpi ogólny ton ciała.
W różnych sytuacjach, o różnych porach i przy różnych warunkach pogodowych ciśnienie krwi zachowuje się inaczej. Powiedzmy, że ciśnienie krwi osiąga maksymalny poziom do godziny 19: 00, minimum – w nocy. Wraz ze spadkiem ciśnienia atmosferycznego ciśnienie u osób z hipotensją może się zmniejszyć, a u osób z nadciśnieniem tętniczym może wzrosnąć.
Jak prawidłowo kontrolować ciśnienie?
Można podejrzewać spadek ciśnienia z powodów wymienionych, powyżej, ale aby wyjaśnić przyczynę swojego stanu, trzeba zmierzyć ciśnienie. Aby poznać tendencję do spadku lub przeciwnie do wzrostu ciśnienia, należy mierzyć ciśnienie 2 razy dziennie, rano i wieczorem, przez tydzień. Wskazana jest również konsultacja z lekarzem rodzinnym przynajmniej raz w roku. Ciśnienie można mierzyć zarówno za pomocą ciśnieniomierzy mechanicznych, jak i elektronicznych. Pomiary należy wykonywać w pozycji siedzącej, ale wcześniej trzeba usiąść i odpocząć przez 5-10 minut. W celu uzyskania prawidłowej wartości pomiary należy wykonać 3 razy w odstępie około 1 minuty. Ważne jest, aby zrozumieć, że podczas pierwszego pomiaru reakcja naczyń na mankiet urządzenia może wykazywać zawyżone lub zaniżone ciśnienie, dlatego nie można zorientować się w wynikach pierwszego pomiaru. Jeśli drugi pomiar wykazał ten sam wynik, co za pierwszym razem, trzeci pomiar nie jest już potrzebny. Jeśli wszystkie trzy wskaźniki są różne, przyjmuje się wartość średnią. Ciśnienie powyżej 90/60 mm Hg jest uważane za normalne i poniżej 140/90 mm Hg.
Niskie ciśnienie – co zrobić, gdy ciśnienie spadnie?
Jeśli ktoś nigdy wcześniej nie miał niskiego ciśnienia krwi i nagle poczuje oznaki niedociśnienia, lepiej skonsultować się z lekarzem, ponieważ choroby serca mogą również powodować obniżenie ciśnienia krwi, dlatego ważne jest, aby je wykluczyć. Ponadto lekarz musi wykluczyć choroby wirusowe, którym towarzyszy spadek ciśnienia, na przykład zapalenie mięśnia sercowego może być konsekwencją dławicy piersiowej.
W nagłej sytuacji, gdy spadkowi ciśnienia towarzyszą zawroty głowy, omdlenia, konieczne jest wezwanie karetki. Jeśli spadek ciśnienia występuje na tle przepracowania, braku snu, powoduje osłabienie, obniżoną wydajność, to wystarczy wypić mocną herbatę lub kawę, (jeśli nie ma przeciwwskazań, a bicie serca jest normalne) i odpocząć, aż ciśnienie się ustabilizuje.
Z przewlekłym niedociśnieniem z reguły walczy się środkami nielekowymi: zdrowy tryb życia, przestrzeganie odpoczynku, regularna aktywność fizyczna przez 30-40 minut dziennie w intensywnym rytmie, spacery na świeżym powietrzu, rzucenie złych nawyków (palenie, alkohol itp.) i pełny sen, co najmniej 7-8 godzin dziennie. Jeśli ciśnienie zostanie obniżone na tle dystonii wegetatywno-naczyniowej, lekarz może przepisać produkty zwane adaptogenami: żeń-szeń, trawa cytrynowa. Prysznic kontrastowy daje dobry efekt.