Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Ekstrawertycy, introwertycy i wszyscy ci, którzy są pośrodku

Introwertycy, ekstrawertycy, ambiwertycy. Od czasu, kiedy Carl Gustav Jung użył po raz pierwszy terminów ekstrawersja i introwersja do określenia dwóch przeciwnych sobie typów życiowych postaw, nazwy te na stałe weszły do psychologicznej terminologii. Znalazły też swoje miejsce w języku potocznym, w którym często stanowią zero-jedynkowe określenie zupełnie odmiennych typów ludzkich osobowości. Czy naprawdę jesteśmy albo ekstrawertywni, albo introwertywni? Rzeczywistość może być nieco bardziej skomplikowana.

Ekstrawertycy – towarzyscy optymiści

Osoby określane mianem ekstrawertywnych mają tendencję do czerpania energii ze świata zewnętrznego, ludzi, miejsc i rzeczy ich otaczających. Przez innych odbierane są jako pewne siebie i towarzyskie. Nie boją się podejmować ryzyka i poznawać nowych rzeczy. Są otwarci na nowe znajomości i nieznane im wcześniej doświadczenia. Mogą przejawiać większą niż introwertycy skłonność do ryzyka i doświadczania rzeczy ekstremalnych. Z łatwością dostosowują się do otoczenia i zachodzących w nim zmian. Szybko podejmują decyzje i kiedy zdecydują się coś zrobić, to robią to bez zamartwiania się o konsekwencje. Przy podejmowaniu najtrudniejszych decyzji mają skłonność do poszukiwania informacji u innych ludzi, by pozyskać jak najszerszą perspektywę. Zazwyczaj nie mają większego problemu z wyrażaniem własnych myśli, opinii, uczuć i emocji. Zwykle czują się najlepiej, gdy są otoczeni przez innych, a naokoło dzieje się dużo ekscytujących rzeczy. Ekstrawertycy doskonale współpracują też z innymi ludźmi, wybierają zawody, w których mogą współpracować w grupie. Sprawdzają się w roli liderów, nie mają też problemu z nawiązywaniem nowych znajomości. Przez otoczenie postrzegani są jako „dusze towarzystwa”, a ich optymizm i radosne usposobienie sprawia, że obce im osoby czują się komfortowo w rozmowach z nimi. Osoby ekstrawertywne źle również znoszą samotność.

  • pewni siebie
  • towarzyscy
  • chętnie i łatwo współpracują z innymi
  • rozmowni, a nawet gadatliwi
  • łatwo zawierają nowe znajomości
  • chętnie poznają nowych ludzi i miejsca
  • komunikatywni
  • optymistycznie nastawieni do życia
  • otwarci na nowe doświadczenia
  • nie lubią samotności
Zobacz także:  Choroba afektywna dwubiegunowa. Gdy wahania nastroju stają się utrapieniem

Introwertycy – spokojni obserwatorzy

Osoby, które znajdują się po przeciwnej stronie osobowościowego spektrum, mają przypiętą (zazwyczaj niesłusznie) łatkę nieśmiałych lub społecznie niezręcznych albo pozbawionych zdolności interpersonalnych. Prawda jest jednak taka, że introwertycy, w odróżnieniu od osób ekstrawertywnych, czerpią energię raczej ze swojego wnętrza, niż z otaczającego ich świata. Niekoniecznie są nieśmiałe, po prostu nie odczuwają potrzeby ciągłego kontaktu z innymi albo ciągłego prowadzenia rozmów. Zazwyczaj wolą stać z boku i obserwować to, co dzieje się wokół niech. Są przy tym niezwykle spostrzegawczy i dostrzegają rzeczy, których nie widzą inni. Preferują towarzystwo najbliższych i spotkania w kameralnym gronie. Huczne imprezy z dużą ilością ludzi męczą ich i powodują, że introwertycy muszą naładować swoje wewnętrzne akumulatory w samotności. Rzadko inicjują nowe znajomości, a nawet rozmowy z bliskimi sobie osobami. Są jednak doskonałymi słuchaczami. W podejmowaniu decyzji są ostrożni, długo zastanawiają się i rozważają wszystkie za i przeciw nim zaczną działać. Są refleksyjni, dużo czasu spędzają na wewnętrznym dialogu i rozmyślaniach. Tym samym zdają się być bardzo kreatywni.

  • ostrożni w podejmowaniu decyzji
  • spokojni
  • unikający sporów i konfliktowych sytuacji
  • twórczy i kreatywni
  • dobrzy obserwatorzy
  • doskonali słuchacze
  • potrzebują czasu tylko dla siebie
  • wolą spędzać czas w grupie najbliższych znajomych niż w tłumie obcych osób

A może jesteś ambiwertykiem?

Ekstrawersja i introwersja zdają się znajdować na dwóch przeciwległych krańcach pewnego spektrum. Jest ono jednak na tyle szerokie, że nie każdy z nas znajdzie się na nich swoje miejsce. Co z osobami, które znajdują się pomiędzy? Mówimy wówczas o typie ambiwertywnym lub tzw. ekstrawertywnych introwertykach. Takie osoby łączą w sobie cechy dwóch podstawowych typów. Dobrze radzą sobie w towarzystwie innych ludzi, ale potrafią też spędzać czas w samotności. W rozmowach z innymi charakteryzuje je umiejętność aktywnego słuchania i konstruktywnego udzielania rad. Ich style rozwiązywania problemów jest elastyczny. Słuchają rad innych, ale też w głowie rozważają alternatywne metody działania, daje im to więcej możliwości i oferuje różnorodne punkty widzenia, do których mogą się odnieść. Nie są impulsywni jak ekstrawertycy ani ostrożni jak osoby introwertywne. Można powiedzieć, że są skłonne do podejmowania ryzyka, ale dopiero po dokładnym przemyśleniu zagadnienia. Bardzo łatwo adaptują się do nowych sytuacji i wyzwań, jakie stawia przed nimi życie.

Zobacz także:  Jak być szczęśliwym? 8 kroków do lepszego jutra

Żaden typ osobowości nie jest lepszy ani gorszy od pozostałych. Introwertycy, ekstrawertycy i ambiwertycy to po prostu różne typy, które wykazują odmienne preferencje co do tego, skąd czerpią energię i jak ja wydatkują. Ludzka psychika jest na ogół bardziej kompleksowa i trudno ja zamknąć tylko w dwóch wymiarach.