Probiotyki i synbiotyki to coraz bardziej popularne suplementy diety wspomagające pracę jelit. Czym są? Czym różnią się od siebie probiotyk i synbiotyk? Odpowiadamy na te pytania i radzimy, który preparat i w jakich przypadkach wybrać.
Czym są probiotyki?
Probiotyki to dobroczynne bakterie zasiedlające jelita i korzystnie wpływające na ich pracę. Zdrowy dorosły człowiek ma ich w swoim przewodzie pokarmowym około dwóch kilogramów. Tworzą one tak zwaną mikroflorę jelitową, która jest niezbędna do prawidłowej pracy układu pokarmowego. Bakterie probiotyczne biorą udział w procesach trawienia, oczyszczają też jelita z resztek pokarmowych. Dobra kondycja jelit i odpowiednia równowaga pomiędzy mikroorganizmami w naszych jelitach to warunek konieczny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Bakterie probiotyczne znajdują się w pożywieniu, ale można je też stosować w formie suplementu diety. Probiotyki zawierają różne szczepy żywych kultur bakterii probiotycznych, które mają za zadanie zasiedlić jelita i stworzyć nowe kolonie dobrych bakterii. Probiotyk w postaci kapsułki zawiera starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii korzystnych dla jelit, przez co wspomaga florę bakteryjną obecną w układzie pokarmowym.
Co to jest synbiotyk?
Synbiotyk to nazwa suplementu diety, który łączy w sobie probiotyki i prebiotyki, czyli substancje pochodzenia naturalnego, które są wykorzystywane przez bakterie probiotyczne jako źródło pożywienia. Prebiotyki nie są trawione w układzie pokarmowym i stanowią dla dobroczynnych organizmów zasiedlających jelita coś w rodzaju prowiantu. Kiedy przyjmujemy zatem synbiotyk, jednocześnie dostarczamy do jelit dobroczynne bakterie wraz z ich pożywieniem. Pozwala im to łatwiej i szybciej zasiedlić jelita.
Naturalne źródła probiotyków i prebiotyków
Naturalnym źródłem probiotyków, czyli bakterii korzystnie wpływających na pracę jelit, zwłaszcza bakterii fermentacji mlekowej, są przetwory mleczne (kefir, jogurt, zsiadłe mleko), kiszone warzywa (kapusta, ogórki) i zakwas (buraczany, chlebowy).
Prebiotyki znajdziemy zaś w produktach takich jak miód, soja, pszenica, warzywa (ziemniaki, cykoria, pomidory, cebula) i owoce (np. banany).
Kiedy stosować suplementację?
Zróżnicowana, zdrowa dieta w większości przypadków wystarczy, by utrzymać mikroflorę bakteryjną jelit w równowadze i dobrej kondycji, ale zdarzają się sytuacje, na przykład czas po antybiotykoterapii, kiedy wskazana jest suplementacja zarówno probiotyków, jak i prebiotyków.
Po terapii antybiotykami flora bakteryjna jelit może być osłabiona, a jej równowaga zachwiana, ponieważ leki te działają nie tylko na bakterie chorobotwórcze, ale – jako skutek uboczny – na całą mikroflorę obecną w ludzkim organizmie. Lekarze często zalecają suplementację probiotyków właśnie po terapii antybiotykami.
Probiotyk i synbiotyk stosujemy zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami podanymi na ulotce. W miarę możliwości powinniśmy też wprowadzać do diety naturalne produkty probiotyczne i naturalne prebiotyki.
Artykuł sponsorowany