Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Ile można schudnąć w miesiąc? Reguły zdrowego odchudzania

Ile można schudnąć w miesiąc? Jak zdrowo się odchudzać? Te i podobne pytania zadaje sobie niemal każdy, kto rozpoczyna walkę ze zbędnymi kilogramami. Warto pamiętać, że odchudzanie to nie tylko utrata masy, lecz również wyrabianie zdrowych nawyków żywieniowych w trosce o własny organizm. Jak odchudzać się z głową i ile maksymalnie można schudnąć w ciągu miesiąca?

Dieta – ile można schudnąć w miesiąc?

Szybka utrata wagi to marzenie każdego, komu przychodzi walczyć z dodatkowymi kilogramami. Nie warto jednak nadmiernie się spieszyć. Dietetycy i lekarze twierdzą zgodnie, że najlepiej chudnąć od 0,5 do 1 kg tygodniowo. W sumie daje to 2-4 kilogramy na miesiąc. Efekty nie wydają się więc spektakularne, zwłaszcza mając na uwadze, jak wiele wyrzeczeń kosztuje odchudzanie.

Ponadto w sieci można znaleźć mnóstwo przykładów diet, za pomocą których schudniemy nawet 4 kg w tydzień! Zanim jednak zaczniemy je stosować, przypomnijmy sobie ogólną zasadę dotyczącą tego, ile kilogramów można schudnąć w miesiąc. Jest to bardzo istotne pod kątem zdrowej, zbilansowanej utraty masy ciała.

Ile kg można schudnąć w miesiąc, czyli dlaczego nie warto przyspieszać procesu redukcji masy ciała?

Rozpoczynając dietę, większość z nas chciałaby szybko zgubić nadprogramowe kilogramy. Pamiętajmy jednak, że nie jest to wskazane z medycznego punktu widzenia. O ile bowiem smukła sylwetka pięknie się prezentuje, o tyle nasz organizm mocno odczuwa zachodzące zmiany. Dieta stanowi dla niego duże wyzwanie – otrzymuje on mniej kalorii każdego dnia, a dodatkowo musi przyzwyczaić się do intensywnego wysiłku fizycznego.

Zbyt szybkie chudnięcie może zakończyć się efektem jojo, gdyż nasz organizm prędzej czy później zacznie domagać się dodatkowych kalorii. Co więcej, utrata masy ciała często wynika z utraty nie tkanki tłuszczowej, a wody. Jest to zjawisko niebezpieczne, mogące prowadzić do odwodnienia. Warto też pamiętać, że po uzupełnieniu płynów nasza masa wraca do „normy” przez co wcale nie chudniemy.

Zdrowe odchudzanie – na czym polega?

Zdrowe chudnięcie to proces, do którego należy odpowiednio się przygotować. Weźmy pod uwagę, że nie osiągniemy wyznaczonych celów w kilka dni ani tygodni – dieta to przede wszystkim intensywna, długoterminowa praca nad sobą i własnymi nawykami.

Zdrowe tempo chudnięcia to 1 kg tygodniowo, ale ważna jest nie tylko utrata masy, lecz również rzeźbienie sylwetki. W praktyce oznacza to, że powinniśmy zadbać o dawkę aktywności fizycznej każdego dnia, pracując nad mięśniami i utratą tkanki tłuszczowej.

W diecie istotne jest także wyrobienie sobie dobrych nawyków żywieniowych. Należy:

  • spożywać regularne, zróżnicowane posiłki,
  • zadbać o odpowiednią dawkę składników odżywczych i witamin,
  • zrezygnować z niezdrowych, słodkich i słonych przekąsek,
  • wypijać każdego dnia przynajmniej 2 litry płynów.

Zdrowe chudnięcie – ile kg na tydzień dla mężczyzn, a ile dla kobiet?

Zdrowa dieta wygląda dokładnie tak samo bez względu na płeć – inne są natomiast wartości kaloryczne czy odżywcze dań, lecz jest to kwestia indywidualna. Nie ma znaczenia również to, czy planujemy schudnąć 5 czy 15 kg. W każdym przypadku należy odchudzać się mądrze, gubiąc około 1 kg tygodniowo.

Niebezpieczna jest zbyt gwałtowna utrata masy ciała – wtedy odczuwamy nadmierne zmęczenie, jesteśmy rozdrażnieni, czujemy głód. Nasz organizm musi nauczyć się pracować w innym trybie, na przykład bez wieczornego podjadania i posiłkowania się niezdrowymi przekąskami.

Odchudzanie nie powinno opierać się na głodówkach ani popularnych dietach jednoskładnikowych. Warto także zaplanować dietę z wyprzedzeniem, na przykład jeśli planujemy schudnąć na wesele czy innego rodzaju ważne wydarzenie. Nie chodzi o to, aby szybko stracić „fałdki” – trzeba to zrobić z głową, mając na uwadze wszelkie zasady zdrowego żywienia. W przeciwnym razie mogą pojawić się niedobory witamin i składników mineralnych, a długotrwałe, niezdrowe odchudzanie prowadzi nawet do stanów przedcukrzycowych czy problemów z wysokim cholesterolem.